Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου 

Την Πέμπτη και την Παρασκευή, 16 και 17 Ιανουαρίου 2020, τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη  μετατράπηκαν σε αίθουσα Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τις ανάγκες της 4ης Προσομοίωσης Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, χαρίζοντας μοναδικές στιγμές δημιουργικότητας και καλής συνεργασίας σε περισσότερους από 200 μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου από 13 σχολεία, ιδιωτικά και δημόσια, της Ελλάδας και της Ομογένειας που πήραν μέρος.

Οι εκδηλώσεις είχαν την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct - ΚΕΔΗΘ και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας  και Θρησκευμάτων.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών της Ολομέλειας οι μαθητές χωρίστηκαν σε οκτώ επιτροπές (α. Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας Τροφίμων, β. Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας, γ. Επιτροπή Ανθρώπινων Δικαιωμάτων, δ. Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων, ε. Επιτροπή για τα Δικαιώματα των Γυναικών και την Ισότητα των δύο Φύλων, στ. Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού, ζ. Επιτροπή Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας, η. Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων).

Οι μαθητές κάθε επιτροπής με την καθοδήγηση και τις υποδείξεις των Προέδρων, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους είναι δικηγόροι, φιλόλογοι,  προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές της Νομικής Σχολής, και με τη βοήθεια και τη συμβολή των Αντιπροέδρων είχαν τη μοναδική ευκαιρία να ενημερωθούν, να ανταλλάξουν απόψεις, να προβληματιστούν, να εισηγηθούν ψηφίσματα και να προτείνουν λύσεις επίκαιρων ζητημάτων, παγκόσμιου ενδιαφέροντος. Η ικανότητα πειθούς, η ισχύς των επιχειρημάτων, η δύναμη του λόγου εξασφάλισαν στους μαθητές τις δυνατότητες να παρουσιάσουν ψηφίσματα, να τα αντικρούσουν, να τα υπερασπιστούν, να διατυπώσουν ερωτήσεις, να δώσουν απαντήσεις, να συνοψίσουν θέσεις και τελικά να ψηφίσουν την τελική μορφή των ψηφισμάτων της Ολομέλειας.

Την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020, δεύτερη μέρα των εργασιών της Προσομοίωσης, μίλησαν στους μαθητές ο κ. Χάρης Κούντουρος, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα και η κ. Χρύσα Αντωνίου, Υπεύθυνη του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct – ΚΕΔΗΘ.

Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών απονεμήθηκαν βραβεία στους μαθητές που διακρίθηκαν. Τα βραβεία απένειμαν, αφού μίλησαν στους μαθητές, ο κ. Σταύρος Καλαφάτης, Bουλευτής Θεσσαλονίκης και Γενικός Γραμματέας της Νέας Δημοκρατίας, ο κ. Δημήτρης Κούβελας, Bουλευτής Θεσσαλονίκης, η κ. Ιωάννα Σπανού, Εκπρόσωπος του Δημάρχου Θεσσαλονίκης και ο κ. Γιάννης Δεμιρτζόγλου, Διευθυντής Ζωγραφείου Λυκείου Κωνσταντινούπολης.

Οι μαθητές που διακρίθηκαν θα συμμετάσχουν με πρωτοβουλία του Γραφείου Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη σύνοδο της EUROSCOLA, που πραγματοποιείται στο Στρασβούργο, τον Μάιο του 2020, με τη συμμετοχή 9.000 μαθητών  της Ευρώπης.

Τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν:

1ο ΓΕΛ Καβάλας

1ο ΓΕΛ Κατερίνης

2ο ΓΕΛ Γιαννιτσών «Άννα Κομνηνή»

2ο ΓΕΛ Θέρμης «Γιώργος Ιωάννου»

3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης

5ο ΓΕΛ Καβάλας

Πειραματικό ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων

Εκπαιδευτήρια Αθηνά

Εκπαιδευτήρια Άξιον

Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα - Λιναρδάτου

Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη

Ζωγράφειιο Λύκειο Κωνσταντινούπολης

 

Στους μαθητές που διακρίθηκαν δόθηκαν τα εξής βραβεία:

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΓΟΡΗΤΗ:

Θεόδωρος Ξηρομερίτης, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, Επιτροπή Απασχόλησης και    Κοινωνικών Υποθέσεων

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΓΟΡΗΤΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ:

Ελένη Κηπουρού, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΓΟΡΗΤΗ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΗΣ:

Εβελίνα Καραγιώργη, Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα- Λιναρδάτου, Επιτροπή Ανθρώπινων Δικαιωμάτων

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ:

Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΗ (ΑΝΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ): 

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ:

Αναστάσιος Γιωτίτσας, Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα - Λιναρδάτου

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑΣ:

Φίλιππος Τολιόπουλος, Ζωγράφειο Λύκειο

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ:

Κωνσταντίνος Κωνσταντέλλος, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ, ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ:

Δάφνη Αλεξάνδρα, 1ο ΓΕΛ Κατερίνης

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ:

Αγλαΐα Καρτάλη, 5ο ΓΕΛ Καβάλας

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ:

Ευσταθία Πολυδώρου, Πειραματικό ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ:

Μαρία Στεφανοπούλου, Εκπαιδευτήρια Άξιον

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ:

Δωροθέα - Μαρία Βουρβούλια, 2ο ΓΕΛ Θέρμης «Γιώργος Ιωάννου»


Τι είπαν
οι Διοργανωτές

Τι είπαν
οι Καθηγητές

Τι είπαν
οι Μαθητές

Φωτογραφίες