Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ 160 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ»

Μαθητικό Συνέδριο «ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ»

Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ 160 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ»

Επιλεγμένοι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, επτά ως μαθητές - εισηγητές και δεκαεπτά ως μαθητές - παρατηρητές, συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Κωστής Παλαμάς. 160 χρόνια από τη γέννησή του» με θέμα: «Ο Παλαμάς και η γλώσσα».

Το Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο συνδιοργανώθηκε από το Ίδρυμα Κωστή Παλαμά, το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών, το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Ψυχικού, υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας και πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 23 και την Παρασκευή, 24 Ιανουαρίου 2020, στο θέατρο Κολλεγίου Αθηνών, στο Ψυχικό.

Επιπλέον, οι μαθητές, πέρα από τη συμμετοχή τους στο Συνέδριο, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μία θεατρική παράσταση, να ξεναγηθούν στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο και στο Μουσείο Μπενάκη. Τέλος, επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.