Εξόρμηση της Α΄ Γυμνασίου στο Αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής - «Το Παιδί στον Κόσμο των Τροφίμων»

Αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής

Εξόρμηση της Α΄ Γυμνασίου στο Αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής - «Το Παιδί στον Κόσμο των Τροφίμων»

Την Παρασκευή, 31 Ιανουαρίου 2020 οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ., προκειμένου να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το Παιδί στον Κόσμο των Τροφίμων».

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μαθητές ενημερώθηκαν από Γεωπόνους - μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές για τις επιμέρους κατηγορίες τροφίμων, τον οικολογικό αντίκτυπο της κατανάλωσής τους και της καλλιέργειας φυτικών ή ζωικών οργανισμών και φυσικά την αξία της ισορροπημένης διατροφής.

Ακόμα έμαθαν πώς να διαβάζουν σωστά μία ετικέτα Διατροφικής Δήλωσης, ενώ συμμετείχαν και σε εργαστηριακή άσκηση προσδιορισμού του pH και ανίχνευσης θρεπτικών συστατικών αντιπροσωπευτικών τροφίμων, όπως το γάλα, το αυγό, το αλεύρι, η πατάτα.

Τέλος, παρατήρησαν μικροσκοπικά παρασκευάσματα μικροοργανισμών που απαντώνται σε τρόφιμα, όπως το γιαούρτι.