Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών

Σε μια όμορφη βραδιά, αφιερωμένη στην ελληνική παράδοση, πραγματοποιήθηκε το Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών στο Πολιτιστικό και Αθλ. Κέντρο των ΕΦεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών κπαιδευτηρίων.

Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών

Σε μια όμορφη και συγκινητική βραδιά, αφιερωμένη στην ελληνική παράδοση, πραγματοποιήθηκε το Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών, στις 12 Φεβρουαρίου 2020, στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.

Η χορωδία των Εκπαιδευτηρίων και οι μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄ και Ε΄ του Δημοτικού Σχολείου παρουσίασαν σε γονείς, συγγενείς και φίλους χορούς από τη Μακεδονία, τον Πόντο, τη Θράκη,την Ήπειρο και τα Επτάνησα.

Οι μαθητές των ομίλων παραδοσιακών χορών του Δημοτικού Σχολείου απέδειξαν ότι η ελληνική παράδοση έχει άξιους συνεχιστές, ενώ ο αντίστοιχος όμιλος των μαθητών του Λυκείου και των Αποφοίτων ξεσήκωσε το κοινό με τη ζωντάνια και τον ρυθμό του, επιβεβαιώνοντας έμπρακτα την αδιάρρηκτη αλυσίδα μεταξύ των γενιών που πέρασαν από τα θρανία των Εκπαιδευτηρίων.