8 Μετάλλια στην 37η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

Αρχιμήδης

Διακρίσεις στην 37η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

8 μετάλλια, 4 αργυρά και 4 χάλκινα κατέκτησαν οι μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων στην τελική φάση «Αρχιμήδης» της 37ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ). Συγχαίρουμε τους 8 διακριθέντες μαθητές καθώς και τους 37 συμμαθητές τους που έφτασαν στον τελικό.

Αργυρό Μετάλλιο Ά. Γιαννάκης Β΄ Γυμνασίου
Αργυρό Μετάλλιο Κ. Κωνσταντινίδης Γ΄ Γυμνασίου
Αργυρό Μετάλλιο Π. Λιάμπας Γ΄ Γυμνασίου
Αργυρό Μετάλλιο Ι. Δημουλιός Β΄ Λυκείου
Χάλκινο Μετάλλιο Ι. - Ε. Κενανίδης Β΄ Γυμνασίου
Χάλκινο Μετάλλιο Χ. Καραφυλλιά Β΄ Λυκείου
Χάλκινο Μετάλλιο Χ. Αλβανός Γ΄ Λυκείου
Χάλκινο Μετάλλιο Σ. Μάστορης Γ΄ Λυκείου

Συνολικές διακρίσεις των τριών πρώτων σχολείων

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ 8  Διακρίσεις: 4 Αργυρά, 4 Χάλκινα
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ 3  Διακρίσεις: 2 Αργυρά, 1 Χάλκινο
ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ 2  Διακρίσεις: 1 Αργυρό, 1 Χάλκινο

Συγχαίρουμε τους 45 μαθητές που προκρίθηκαν στον τελικό:

Γυμνάσιο: Γ. Ανδρεάδη, Ά. Γιαννάκης, Μ. Ζαρογουλίδης, Ε. Ζλάτου, Δ. Ιγνατιάδης, Γ. Καϊμάκη, Α. Καϊμάκης, Δ. Κάρκος, Ι - Ε. Κενανίδης, Τ. Κωνσταντινίδης, Ε. Κωνσταντινίδου, Β. Μπανάκα, Π - Π. Νίκου, Θ. Παπαβραμίδης, Μ. Γκανάτσα, Δ. Γκανάτσας, Γ. Ιακωβίδης, Γ. Καραπαναγιώτη, Α. Καραφυλλιάς, Κ. Κωνσταντινίδης, Ο. Κωνσταντινίδης, Π. Λιάμπας, Σ. Μάμαλης, Κ. Μπανάκα, Μ. Μπέλλης, Α - Μ. Παμπόρη, Α. Παπαδόπουλος, Αι. Παπαδοπούλου, Σ. Παπαθανασίου, Δ. Πηλιανίδης, Μ. Πολυζούλη, Σ. Σπυρόπουλος, Μ. Ταμπού, Α. Ταμπουρής, Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς.

Λύκειο: Α. Αργυρόπουλος, Μ. Κωνσταντινίδου, Α. Παπαδόπουλος, Π. Τζάρτζη, Α. Γεωργιάδης, Ι. Δημουλιός, Χ. Καραφυλλιά, Χ. Αλβανός, Σ. Μάστορης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Α΄ φάση «Θαλής» διακρίθηκαν 87 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, ενώ στη Β΄ φάση «Ευκλείδης» 45 μαθητές.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Πηγή: EME - Αποτελέσματα Διαγωνισμού Αρχιμήδη 2020