Επίσκεψη Β΄ Δημοτικού στο Λαογραφικό Μουσείο

Λαογραφικό Μουσείο

Επίσκεψη Β΄ Δημοτικού στο Λαογραφικό Μουσείο

Σκηνές από την καθημερινή ζωή των ανθρώπων μιας άλλης εποχής είχαν την ευκαιρία να ζήσουν από κοντά οι μαθητές της Β’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου με την επίσκεψή τους στο Λαογραφικό Μουσείο, στο πλαίσιο του προγράμματος «Μες στο Μουσείο».

Παρέα με την κυρία Αγγέλα και τη Ρούλα την καλικαντζαρούλα οι μικροί μαθητές, παρακολουθώντας το πρόγραμμα «Μύλος είναι και γυρνάει, φορεσιά και τραγουδάει», έκαναν ένα νοερό ταξίδι στο παρελθόν.

Αφού ξεναγήθηκαν στο εσωτερικό παραδοσιακών σπιτιών της Μακεδονίας, παρατήρησαν αντικείμενα καθημερινής χρήσης και χρήσιμες  μηχανές των ανθρώπων μιας άλλης εποχής, ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας τους, ενώ συγχρόνως εντυπωσιάστηκαν από την ποικιλία, τα υφάσματα, τα χρώματα και τα σχέδια των ενδυμάτων τους.

Έτσι αποχώρησαν από το Μουσείο με ....χίλιες δυο σκέψεις στο μυαλό!