Αποκριάτικη γιορτή στο Δημοτικό Σχολείο

Και ξαφνικά η αυλή του Δημοτικού Σχολείου πλημμύρισε από λάμψη, γέλια και χαρούμενα πρόσωπα!

Την τελευταία Παρασκευή της Αποκριάς, λίγες μόλις ημέρες πριν από την Καθαρά Δευτέρα, οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού, του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου γλέντησαν με την ψυχή τους, συμμετέχοντας για ακόμη μια χρονιά στην καθιερωμένη αποκριάτικη γιορτή των Εκπαιδευτηρίων.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την παρέλαση των μαθητών των μικρών τάξεων. Οι μικροί καρναβαλιστές εισέπραξαν το θερμό χειροκρότημα όλων όσοι παρευρέθηκαν στην αυλή του Δημοτικού Σχολείου, οι οποίοι και εντυπωσιάστηκαν από τα πλουμιστά, πολύχρωμα και ευφάνταστα κοστούμια των παιδιών.

Ζωηρή μουσική, ωραίες χορευτικές φιγούρες, υπέροχες αποκριάτικες στολές, κέφι και καλή διάθεση ήταν τα βασικά συστατικά της γιορτής, που εδώ και χρόνια τέτοιες μέρες μονοπωλεί το ενδιαφέρον μικρών και μεγαλύτερων μαθητών των Εκπαιδευτηρίων.

Και του χρόνου! Καλή Σαρακοστή!