Εξαιρετικές Διακρίσεις στους Διαγωνισμούς της Αμερικάνικης Μαθηματικής Εταιρείας AMC 10Α και AMC 12Α

Διαγωνισμοί AMC 10 και AMC 12

Την Παρασκευή, 31 Ιανουαρίου 2020 μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στους Διαγωνισμούς AMC 10A και AMC 12A της Αμερικάνικης Μαθηματικής Εταιρείας (MAA). Στον διαγωνισμό AMC 10A έλαβαν μέρος 22 μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, Α΄ Λυκείου και ο μαθητής Π. - Π. Νίκου (Α΄ Γυμνασίου), ο οποίος είχε καταταγεί στο top 5% των συμμετεχόντων του διαγωνισμού AMC 8 παγκοσμίως. Στον διαγωνισμό AMC 12A έλαβαν μέρος 6 μαθητές της Β΄ Λυκείου και Γ΄ Λυκείου. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε 25 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής σε 75 λεπτά.

Στον διαγωνισμό AMC 10Α την πρώτη θέση κατέλαβε ο μαθητής Α. Αργυρόπουλος (Α΄ Λυκείου), τη δεύτερη θέση ο μαθητής Κ. Κωνσταντινίδης (Γ΄ Γυμνασίου) και την τρίτη θέση οι μαθητές Ο. Κωνσταντινίδης (Γ΄ Γυμνασίου) και Π. - Π. Νίκου (Α΄ Γυμνασίου).

Στο διαγωνισμό AMC 12Α την πρώτη θέση κατέλαβε ο μαθητής Ι. Δημουλιός (Β΄ Λυκείου), τη δεύτερη θέση η μαθήτρια Χ. Καραφυλλιά (Β΄ Λυκείου) και την τρίτη θέση η μαθήτρια Α. Τόλη (Β΄ Λυκείου).

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν φέτος για ένατη συνεχή χρονιά σε διαγωνισμό της MAA.