Ακύρωση/αναβολή προγραμματισμένων εκδηλώσεων

CoroΑκύρωση/αναβολή προγραμματισμένων εκδηλώσεωνnavirus COVID-19

Ακύρωση/αναβολή προγραμματισμένων εκδηλώσεων για προληπτικούς λόγους

Τα Εκπαιδευτήρια λόγω της επιδημίας του κορονοϊού και ακολουθώντας τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) ακύρωσαν για προληπτικούς λόγους προγραμματισμένες εκδηλώσεις μαζικού χαρακτήρα τόσο στο Πολιτιστικό Κέντρο όσο και σε χώρους εκτός σχολείου αλλά και στο εξωτερικό.

Συγκεκριμένα ακυρώθηκαν οι εξής εκδηλώσεις και επισκέψεις:

Νηπιαγωγείο:

• 10/03  Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης Thumbelina, English Garden, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.
  • 11/03  Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, Ενημέρωση γονέων, Νήπια, Beatles, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων (αναβάλλεται για 29 Απριλίου).
  • 13/03  Παρακολούθηση Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Θυμός, θυμός! Δεν έγινε χαμός», Προνήπια, Στέγη Πολιτισμού «Λυρικός Μικρός Πλανήτης».
  • 16/03  Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Μεσογειακή διατροφή - Είμαστε ό,τι τρώμε», Νήπια, Πολυχώρος Επιστημονικής Ομάδας «Μικροί Ήρωες».
  • 16/03  Ενημερωτική συνάντηση εκπαιδευτικών - γονέων για τα Ειδικά Προγράμματα και Ακαδημίες, εγκαταστάσεις Νηπιαγωγείου - Δημοτικού.
  • 16/03  Ενημερωτική συνάντηση εκπαιδευτικών - γονέων, Επίδοση ελέγχων βαθμολογίας Β΄ τριμήνου, εγκαταστάσεις Νηπιαγωγείου - Δημοτικού.
  • 27/03  Επίσκεψη του Ολυμπιονίκη Σπύρου Γιαννιώτη στα Εκπαιδευτήρια.

Δημοτικό:

• 09/03  Do Androids Dream of Electric Sheep?, Γ3, Γ4 Δημοτικού, Robotixlab Space, ΚτίριοPhoenix Center, Θέρμη.
  • 10/03  Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης Thumbelina, Α΄ Δημοτικού, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.
  • 11/03  Do Androids Dream of Electric Sheep?, Γ1, Γ2, Γ5 Δημοτικού, Robotixlab Space, Κτίριο Phoenix Center, Θέρμη.
  • 15/03  Θεατρική Παράσταση: Οικογένεια Νώε, Δ΄,Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων (αναβάλλεται για τον μήνα Μάιο).
  • 17/03 - 23/03  Πρόβα για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου, Β΄ Δημοτικού, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.
  • 21/03  Παρουσίαση Βιβλίου: «Φεγγαροπαιχνιδίσματα», Α΄ Δημοτικού, Βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδης.
  • 21/03  Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό», μαθητές Β΄ - ΣΤ΄ Δημοτικού, εγκαταστάσεις Γυμνασίου - Λυκείου (αναβάλλεται για 9 Μαΐου).
  • 23/03  Μαθητική γιορτή για τους γονείς για την επανάσταση του 1821, Β΄ Δημοτικού, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.

Γυμνάσιο - Λύκειο:

• 07/03  7ος Διαγωνισμός Επιχειρηματολογίας στα Γαλλικά «Conseil de Jeunes Citoyens», επιλεγμένοι μαθητές Γυμνασίου, Κολέγιο Δελασάλ.
  • 07/03  Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης 2020» και Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός  Φυσικής Γυμνασίου «Αριστοτέλης 2020» (αναβάλλεται για τον Μάιο)
  • 09/03  Επίκαιρος λόγος: Ομιλία για την Εθελοντική Αιμοδοσία, μαθητές Β΄ - Γ΄ Λυκείου, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.
  • 09/03  Επίκαιρος λόγος: Ομιλία για τη δωρεά μυελού των οστών, μαθητές Α΄ - Β΄ Λυκείου, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.
  • 11 - 15/03  Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο Μαθηματικών «Euromath 2020», επιλεγμένοι μαθητές Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου, Grand Hotel Palace.
  • 13/03  Θεατρική Παράσταση: Οικογένεια Νώε, μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου, γονείς, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων (αναβάλλεται για τον μήνα Μάιο).
  • 13/03  Τριήμερο Σχολικού Επαγγελματικού  Προσανατολισμού (ΣΕΠ), μαθητές Α΄ Λυκείου, επίσκεψη σε χώρους εργασίας.
  • 15 - 21/03  «Education for Heritage, Heritage for Education», Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+, Επίσκεψη εκπαιδευτικών και  μαθητών από Πορτογαλία, Τουρκία, Ισπανία, Ρουμανία, μαθητές Γ΄ Γυμνασίου Α΄ Λυκείου, Εκπαιδευτήρια Ε.Μαντουλίδη.
  • 19 - 22/03  Πανελλήνιος διαγωνισμός έντεχνου ρητορικού λόγου στα Αγγλικά (Forensics), μαθητές ομίλου Forensics, Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδας, Pierce (αναβάλλεται για Μάιο ή Ιούνιο).
  • 21/03  Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό», μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου, εγκαταστάσεις Γυμνασίου Λυκείου (αναβάλλεται για 9 Μαΐου).
  • 21/03  Αγώνες προετοιμασίας για τον Διαγωνισμό International Young Naturalists Tournament (IYNT), Γ΄ Γυμνασίου, Α΄ Λυκείου, εγκαταστάσεις Γυμνασίου/Λυκείου.
  • 23/03  Ημέρα Ευάγγελου Μαντουλίδη, Γιορτή για την Επανάσταση του 1821 και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου, μαθητές Γυμνασίου/Λυκείου, εκπαιδευτικοί, γονείς, Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων.
  • 27/03  Προσκυνηματική επίσκεψη μαθητών στο Άγιον Όρος, μαθητές Β΄ Λυκείου, Άγιον Όρος (αναβάλλεται).
  • 27/03  Επίσκεψη του Ολυμπιονίκη Σπύρου Γιαννιώτη στα Εκπαιδευτήρια.

Επιπλέον λόγω της πρόσφατης απόφασης του Υπουργείου Παιδείας για αναστολή των εκπαιδευτικών επισκέψεων στο εξωτερικό ακυρώθηκαν:

• Το 8ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο Λογοτεχνίας, που πραγματοποιείται στην Κωνσταντινούπολη, από το Ζωγράφειο Λύκειο και τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη από τις 1 έως τις 5 Απριλίου (αναβάλλεται για την άνοιξη του 2021).
  • Η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του Λυκείου στο Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών Cern της Ελβετίας από τις 1 έως τις 5 Μαρτίου.
  • Η Διεθνής Ημερίδα «Euroscola» της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Στρασβούργο της Γαλλίας από τις 4 έως τις 6 Μαρτίου.
  • Η επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο πλαίσιο των «Μαθητών Σε Ρόλο Διπλωμάτη», στις Βρυξέλλες από τις 16 έως τις 18 Μαρτίου.
  • Η συμμετοχή της ορχήστρας και της χορωδίας στο Διεθνές Μουσικό Φεστιβάλ Νέων της Πράγας «Young2020bohemia prague» από τις 26 έως τις 29 Μαρτίου.

Οι γονείς μαθητών του σχολείου, για την καλύτερη ενημέρωσή τους μπορούν να επισκέπτονται τον επικαιροποιημένο Μηνιαίο Προγραμματισμό Εκδηλώσεων.

Για τις υπόλοιπες εκδηλώσεις θα λαμβάνονται αποφάσεις κατά περίπτωση.

Οι γονείς μαθητών του σχολείου, για ό,τι νεότερο θα ενημερώνονται με ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα των Εκπαιδευτηρίων, στην ψηφιακή πλατφόρμα my mandoulides ή με email.