Πρόγραμμα «Be Internet Awesome»

Programma «Be Internet Awesome»

Πρόγραμμα «Be Internet Awesome»

Τα Εκπαιδευτήρια έχουν επιλεγεί από τη Google και το CSI Institute για την υλοποίηση του πιλοτικού επιμορφωτικού προγράμματος «Be Internet Awesome» για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Οι εκπαιδευτικοί  Δ’, Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού επιμορφώθηκαν από την ομάδα του κ. Μάνου Σφακιανάκη, Αντιστράτηγου ε.α. ΕΛ.ΑΣ., Ειδικού Ερευνητή - Αναλυτή Ηλεκτρονικών Εγκλημάτων, με υλικό που δημιουργήθηκε από την Google σε συνεργασία με διεθνείς οργανώσεις που ειδικεύονται στην ψηφιακή ασφάλεια, όπως το iKeepSafe, η ConnectSafely και το Family Online Safety Institute και έχει ήδη υλοποιηθεί με επιτυχία σε χώρες του εξωτερικού.

Το πρόγραμμα «Be Internet Awesome (Γίνε Δεξιοτέχνης του Διαδικτύου)» μαθαίνει στα παιδιά βασικές αρχές ψηφιακής ασφάλειας και ψηφιακής ιθαγένειας, ώστε να μπορούν να εξερευνούν τον διαδικτυακό κόσμο με σιγουριά και ασφάλεια.

Οι πέντε βασικές θεματικές ψηφιακής ασφάλειας και ιθαγένειας του Κώδικα «Be Internet Awesome» είναι:

• Μοιράσου αλλά φυλάξου (Ο Δεξιοτέχνης του Διαδικτύου φέρεται έξυπνα)
  • Μην την πατάς με την απάτη (Ο Δεξιοτέχνης του Διαδικτύου είναι σε επαγρύπνηση)
  • Κράτα καλά τα μυστικά σου (Ο Δεξιοτέχνης του Διαδικτύου είναι καλά οχυρωμένος)
  • Η κουλ συμπεριφορά είναι η καλή συμπεριφορά (Ο Δεξιοτέχνης του Διαδικτύου είναι ευγενικός)
  • Αν έχεις αμφιβολίες, συζήτησέ το αμέσως (Ο Δεξιοτέχνης του Διαδικτύου έχει το θάρρος της γνώμης του)