Διακρίσεις στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Διακρίσεις στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας

Η μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων Ν. Κωνσταντινίδου (Γ΄ Λυκείου) κατετάγη 11η στην Α΄ φάση του 16ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας. Στην ίδια φάση και στη δική του κατηγορία ο μαθητής μας Χ. Πηλιανίδης (Β΄ Λυκείου) κατέκτησε την 9η θέση. Κερδίζουν έτσι και οι δύο το δικαίωμα συμμετοχής στη Β΄ Φάση του Διαγωνισμού, η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα.

Η αρχικά προγραμματισμένη ημερομηνία διεξαγωγής της Β΄ Φάσης (21 Μαρτίου 2020) αναβάλλεται μετά τις πρόσφατες εξελίξεις και η νέα θα ανακοινωθεί εν καιρώ από την ιστοσελίδα του Διαγωνισμού. Ευχόμαστε συνέχεια επιτυχιών στους μαθητές μας!

Τα αποτελέσματα για την Α΄ Λυκείου, για την οποία δεν προβλέπεται Β΄ Φάση, δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.