1η Φιλική Διαδικτυακή Συνάντηση Ρητορικής

Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν στην 1η Φιλική Διαδικτυακή Συνάντηση Ρητορικής, ένα τουρνουά Επιχειρηματολογίας - Αντιλογίας (Debate),  που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 3 Μαΐου, από τις 8.30 μέχρι τις 15.30.

Στη συνάντηση, την οποία διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα - Λιναρδάτου και το Διαπολιτισμικό Λύκειο Ευόσμου, συμμετείχαν 8 σχολεία: τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα - Λιναρδάτου, το Διαπολιτισμικό Λύκειο Ευόσμου, τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, το Pierce Αμερικανικό Koλλέγιο Ελλάδος, το 2ο Γενικό Λύκειο Ελευσίνας - Πυρουνάκειο, το 4ο Γενικό Λύκειο Αιγάλεω, το Αμερικανικό Κολέγιο Ανατόλια  και το 4ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές συναντήθηκαν διαδικτυακά, αντάλλαξαν ιδέες, σκέψεις και προβληματισμούς, μοιράστηκαν συναισθήματα και υποστήριξαν με σθένος τις απόψεις τους. Συζήτησαν θέματα επικαιρότητας, δημιουργώντας μια εποικοδομητική συζήτηση και μια διαδικτυακή «αγκαλιά» περίπου 30 μαθητών και εκπαιδευτικών.

Οι μαθητές του σχολείου μας, Ν. Αγγελοπούλου, Ε. - Χ. Αθανασιάδου, Χ. Καραφυλλιά,  Π. Κατσιούλα, Ε. Μήτρου και Ε. Στούρνα, σημείωσαν εξαιρετική εμφάνιση και απέσπασαν διθυραμβικές κριτικές και σχόλια για την παρουσία τους. Νικητής αναδείχθηκε το 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης.