Πρόκριση στην τελική φάση του Διαγωνισμού «Η δική μου Βιοηθική»

Διαγωνισμός «Η δική μου Βιοηθική»

Πρόκριση στην τελική φάση του Διαγωνισμού «Η δική μου Βιοηθική»

Η εργασία των μαθητριών Ε. Αθανασιάδου,  Α. - Ό. Εφραιμίδου, Α. Μίκου, Α. Μπαρουτούδη και Ε. Στούρνα  (Α΄ Λυκείου) προκρίθηκε στη δεύτερη και τελική φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού «Η δική μου Βιοηθική», που θα διεξαχθεί τον Οκτώβριο του 2020 στη Θεσσαλονίκη.

Ο διαγωνισμός έχει ομαδικό χαρακτήρα, αφορά μαθητές Λυκείου και διοργανώνεται από την Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής και το Εργαστήριο Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ. Η κάθε ομάδα καλείται να αναπτύξει θέματα, όπως η ευθανασία, οι γενετικά τροποποιημένοι οργανισμοί, οι σχέσεις ασθενούς - ιατρού κ.ά., πάντα υπό το πρίσμα της Βιοηθικής. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων επέλεξε να αναπτύξει το θέμα των βλαστοκυττάρων.

Λόγω της έκτακτης κατάστασης που ζούμε όλοι, οι λεπτομέρειες για την ακριβή ημερομηνία, την ώρα και την αίθουσα που θα διεξαχθεί η τελική φάση του διαγωνισμού θα γνωστοποιηθούν, αφού ληφθούν αποφάσεις από την Πολιτεία για τα δέοντα μέτρα περιορισμού.

Ευχόμαστε επιτυχία στις μαθήτριές μας και στην τελική φάση του διαγωνισμού!