«Ο πολιτισμός του τόπου μου»

O Politismos Tou Topou Mou site

Μπορεί να ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να «ταξιδέψουμε» και να «περιηγηθούμε» στην Ελλάδα και τον κόσμο με τη βοήθεια της τεχνολογίας.

Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού, στo πλαίσιo της ενότητας της Μελέτης Περιβάλλοντος «Ο πολιτισμός του τόπου μου» πραγματοποίησαν Virtual Field Trip στην Αρχαία Κόρινθο.

Τα παιδιά έμαθαν για τις ανασκαφές στην Αρχαία Κόρινθο, για την καθημερινή ζωή και εργασία των αρχαιολόγων σε μία σύγχρονη ανασκαφή. Είδαν πώς η ζωή συνεχίστηκε αδιάκοπα και πώς ο πολιτισμός εξελίχθηκε στην πορεία των αιώνων στην ίδια πόλη, την Αρχαία Κόρινθο «ψηλαφίζοντας» τα εκατοντάδες χιλιάδες ευρήματα, ξεφυλλίζοντας τα ημερολόγια των αρχαιολόγων και ακούγοντας σημαντικές πληροφορίες για τους ναούς, τις κρήνες, τα καταστήματα, τις στοές, τα λουτρά και τα σπουδαία αγάλματα.

Στην εκδρομή μάς συνόδεψε και μάς ξενάγησε η κ. Ελένη Γκίζα, Αρχαιολόγος και Υπότροφος Steinmetz της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών - Ανασκαφές Κορίνθου.