Δ’ Δημοτικού - Mission X: Train Like an Astronaut

Οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Mission-X: Train Like an Astronaut, εξερεύνησαν τον κόσμο της υγιεινής διατροφής.

ΔΔημοτικού - Mission X (STREAM)

Οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Mission X: Train Like an Astronaut, εξερεύνησαν τον κόσμο της υγιεινής διατροφής.

Στο πρώτο μέρος της δραστηριότητας «Energyofanastronaut» διάβασαν στη σύγχρονη εκπαίδευση το κείμενο: «Πέντε σωματοφύλακες κλεισμένοι στο ψυγείο» της Άννας Βερούλη, ανέλυσαν το περιεχόμενό του και έμαθαν για τις ομάδες τροφίμων που είναι ωφέλιμες για τον ανθρώπινο οργανισμό μέσω αντίστοιχων δραστηριοτήτων.

Στη συνέχεια είχαν μια αποστολή: να φτιάξουν τη δική τους διατροφική πυραμίδα. Με πολλή όρεξη ανταποκρίθηκαν! Χρωμάτισαν τις τροφές και τις τοποθέτησαν στο κατάλληλο επίπεδο της πυραμίδας. Στο τέλος παρουσίασαν το αποτέλεσμα της εργασίας τους στους συμμαθητές τους. Αναμφισβήτητα, είχαν όλοι αποκτήσει τις γνώσεις της υγιεινής διατροφής!