Ποιος απαιτεί το δάσος να σωθεί; Μα φυσικά ένας κότσυφας και τα πρωτάκια μας!

Ποιος απαιτεί το δάσος να σωθεί;

Ποιος απαιτεί το δάσος να σωθεί; Μα φυσικά ένας κότσυφας και τα πρωτάκια μας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου μαζί με τις δασκάλες τους υποδέχθηκαν στις ψηφιακές τους τάξεις τον συγγραφέα Βαγγέλη Ηλιόπουλο! Συζήτησαν μαζί του και εκείνος τους πήρε απ’ το χέρι και περπάτησαν μαζί στους διαδρόμους του πολυμήχανου μυαλού του.

Μέσα από την αφήγηση του βιβλίου του «Ο Κότσυφας απαιτεί το δάσος να σωθεί», τα παιδιά κατάφεραν να κάνουν μια βόλτα στο δάσος με όλες τους τις αισθήσεις. Εκεί, όμως, αντίκρισαν μια άσπρη λυπημένη παπαρούνα και αφουγκράστηκαν τη σιωπηλή διαμαρτυρία των πουλιών.

Με αρχηγό έναν κότσυφα και πρωτεργάτες τα παιδιά μια διαδήλωση έχει ξεκινήσει που απαιτεί το δάσος να σωθεί, τα δάση να σωθούν, ο πλανήτης να σωθεί! Κι αφού δεν μπόρεσαν να βγουν να το φωνάξουν, δημιούργησαν ψηφιακές αφίσες, για να στείλουν τα μηνύματά τους σε όλον τον κόσμο!

Κι αν τα διαβάσετε προσεχτικά, θα καταλάβετε κι εσείς γιατί ο κότσυφας και τα παιδιά απαιτούν τα δάση να σωθούν!