Το «Τραγούδι των Λουλουδιών» και η «Ιστορία του Μικρού Σπόρου»

The Song of Flowers

Μια διασκεδαστική μέρα για τους μικρούς μαθητές μας με το «Τραγούδι των Λουλουδιών» και την «Ιστορία του Μικρού Σπόρου»

Το να βλέπεις σπόρους να μεγαλώνουν είναι ένα πολύ όμορφο μάθημα επιστήμης για μαθητές από τον παιδικό σταθμό έως το δημοτικό σχολείο. Τα μικρά παιδιά μαθαίνουν μέσω της πρακτικής εξερεύνησης ενώ τα μεγαλύτερα παιδιά σχεδιάζουν πειράματα για να δοκιμάσουν πώς μπορούν να μεγαλώνουν καλύτερα οι σπόροι.

Αυτό το απλό πείραμα είναι μία από τα αγαπημένες μας ανοιξιάτικες επιστημονικές εργασίες και μπορεί εύκολα να γίνει και στο σπίτι.

Οι μαθητές μας στον Παιδικό Σταθμό ενθουσιάζονται όταν εξετάζουν και παρατηρούν την ανάπτυξη και τη βλάστηση των σπόρων τους. Βγάλτε φωτογραφίες από τα πειράματά σας στο σπίτι και συγκρίνετε τα αποτελέσματα με τα δικά μας σε λίγες εβδομάδες!

Fun day for our little students with “The Song of Flowers”, “The Story of the Teeny Tiny Seed” and more…Watching seeds grow is an amazing science lesson for kids from preschool through elementary school. Younger kids can learn through hands-on exploration and older kids can design experiments to test hypothesis about how seeds grow best. This simple to set up experiment is one of our favorite spring science projects and it can be easily done at home.Our Day Care students have an awesome time examining and observing the growth of their seed germination experiment. Take photos to compare it with ours in a few weeks’ time!#funday #ena_vima_mprosta #pantamazi

Gepostet von Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη am Sonntag, 7. Juni 2020