Μαθητές των Εκπαιδευτηρίων στην Ολυμπιάδα και Βαλκανιάδα Μαθηματικών

Ολυμπιάδα και Βαλκανιάδα Μαθηματικών

Μαθητές των Εκπαιδευτηρίων στην Ολυμπιάδα και Βαλκανιάδα Μαθηματικών

Εξαιρετικές διακρίσεις κατέκτησαν μαθητές των Εκπαιδευτηρίων στον Προκριματικό Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που έγινε στην Αθήνα, το Σάββατο, 18 Ιουλίου 2020, για την επιλογή των Εθνικών Ομάδων που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην 61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO) και στην 24η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (JBMO).

Πιο συγκεκριμένα, οι θέσεις που κατέκτησαν οι μαθητές μας είναι:

ΛΥΚΕΙΟ:

4η θέση: Ι. Δημουλιός (Β΄ Λυκείου)
Ο Ι. Δημουλιός θα στελεχώσει την Εθνική Ομάδα, η οποία αποτελείται από έξι μαθητές Λυκείου και θα λάβει μέρος στην 61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ:

3η θέση: K. Κωνσταντινίδης (Γ΄ Γυμνασίου)
4η θέση: Π. Λιάμπας (Γ΄ Γυμνασίου)
Οι K. Κωνσταντινίδης και  Π. Λιάμπας θα στελεχώσουν την Εθνική Ομάδα, η οποία αποτελείται από έξι μαθητές Γυμνασίου και θα λάβουν μέρος στην 24η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων.

Στον ίδιο διαγωνισμό ο μαθητής Α. Γιαννάκης (Β΄ Γυμνασίου) κατέλαβε τη 2η θέση των επιλαχόντων.

Πηγή (61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα)

Πηγή (24η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων)

Φωτογραφία: Jeswin Thomas from Pexels & cristina012 (CC BY-ND 3.0)