Εύφημη μνεία στην 61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα

61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα

Εύφημη μνεία στην 61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO 2020) και συμμετοχή στην 37η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (BMO 2020)

Ο μαθητής Ιωάννης Δημουλιός (Γ΄ Λυκείου) τιμήθηκε με Εύφημη Μνεία στην 61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO 2020), η οποία διοργανώθηκε διαδικτυακά από τη Ρωσία από τις 18 έως τις 28 Σεπτεμβρίου 2020.

Η Διεθνής  Επιτροπή (IMO Advisory Board) αποφάσισε καθεμιά από τις συμμετέχουσες χώρες να διαγωνιστεί στην έδρα της σε ένα εξεταστικό κέντρο ακολουθώντας ειδικούς αυστηρούς κανόνες, που είχαν σκοπό να διασφαλίσουν το αδιάβλητο του διαγωνισμού και την εγκυρότητα των αποτελεσμάτων.

Επιπλέον, ο Ιωάννης επιλέχθηκε να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 37η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (BMO 2020).

Η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν την Eθνική Oμάδα έγινε μετά την άθροιση των βαθμών των δεκατεσσάρων (14) διαγωνιζόμενων μαθητών στους διαγωνισμούς Αρχιμήδη, Προκριματικό και Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (IMO 2020). Οι έξι (6) μαθητές που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην 37η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (BMO 2020).

Αξίζει να γίνει ιδιαίτερη μνεία σε Ολυμπιάδες και Βαλκανιάδες Μαθηματικών προηγούμενων ετών:


Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών (IMO)

Χρυσό μετάλλιο: Βασίλης Γεωργιάδης, Βραζιλία 2017
Αργυρό μετάλλιο: Ραφαήλ Τσιάμης, Βραζιλία 2017
Ευάγγελος Ταρατόρης, Καζακστάν 2010
Χάλκινο μετάλλιο: Ραφαήλ Τσιάμης, Χονγκ Κονγκ 2016

Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών (BMO)

Χρυσό μετάλλιο: Βασίλης Γεωργιάδης, ΠΓΔΜ 2017
Αργυρό μετάλλιο: Ραφαήλ Τσιάμης, Σερβία 2018, ΠΓΔΜ 2017, Αλβανία 2016
Ευάγγελος Ταρατόρης, Μολδαβία 2010
Χάλκινο μετάλλιο: Βασίλης Γεωργιάδης, Αλβανία 2016
Γιώργος Βενιζέλος, Ελλάς 2015
Ραφαήλ Κετσετσίδης, Ελλάς 2015
Απόστολος Παναγιωτόπουλος, Ελλάς 2015
Ευάγγελος Ταρατόρης, Σερβία 2009

Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων (JBMO)

Χρυσό μετάλλιο: Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, Διαδικτυακά 2020
  Ραφαήλ Τσιάμης, Σερβία 2015
Αργυρό μετάλλιο: Παναγιώτης Λιάμπας, Διαδικτυακά 2020
Μιχαέλα Κωνσταντινίδου, Κύπρος 2019
Ραφαήλ Τσιάμης, ΠΓΔΜ 2014
Χάλκινο μετάλλιο: Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, Κύπρος 2019
Ορφέας Πλοιαρίδης, Ρουμανία 2016
Παρμενίων Κουτσογεώργος, ΠΓΔΜ 2014
Γιώργος Βενιζέλος, Τουρκία 2013
Νικόλαος Καλοσίδης, Τουρκία 2013

Πηγή