4η ημερίδα Smart Education «Εκπαίδευση στο επιχειρείν»

Smart Education 2020

4η ημερίδα Smart Education, με θέμα: «Εκπαίδευση στο επιχειρείν»

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη διοργανώνουν την 4η ημερίδα, Smart Education, με θέμα: «Εκπαίδευση στο επιχειρείν» το Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2020, στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Γυμνασίου - Λυκείου (12ο χλμ. Ε. Ο. Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών).

Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο των γενικότερων δράσεων των Εκπαιδευτηρίων ως Microsoft Showcase School και πραγματοποιείται με την υποστήριξη της  Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, του Δήμου Θέρμης και του Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη.

Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αφορά την προώθηση της επιχειρηματικότητας στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Το σχολείο οφείλει να παρέχει τις βασικές γνώσεις και να καλλιεργεί τις δεξιότητες εκείνες που συμβάλλουν:

• Στην εξοικείωση των μαθητών με το επιχειρείν
  • Στην παροχή γνώσεων για την έννοια του επιχειρείν στην εκπαίδευση
  • Στη διαμόρφωση θετικών αντιλήψεων για την επιχειρηματικότητα
  • Στην ανάπτυξη επιχειρηματικών πρωτοβουλιών και δεξιοτήτων
  • Στη δυνατότητα υλοποίησης των επιχειρηματικών ιδεών των νέων

Η ανάπτυξη και προαγωγή της επιχειρηματικής εκπαίδευσης αποτελεί εδώ και πολλά χρόνια έναν από τους μείζονες στόχους της πολιτικής των ευρωπαϊκών θεσμών και των κρατών - μελών.

Πράγματι, η υψηλή ανεργία των νέων, η οικονομική κρίση και οι ραγδαίες αλλαγές που σχετίζονται με τη σύνθετη οικονομία και την κοινωνία της γνώσης, καθιστούν ουσιώδεις τις εγκάρσιες δεξιότητες, όπως είναι η επιχειρηματικότητα, όχι μόνο για τη διαμόρφωση του τρόπου σκέψης των νέων, αλλά επίσης και για την απόκτηση γνώσεων καθώς και την υιοθέτηση νέων νοοτροπιών που είναι μείζονος σημασίας για την προώθηση της επιχειρηματικότητας και κυρίως για την ενεργή συμμετοχή την κοινωνία.

Ανεξαρτήτως του αν οι μαθητές προχωρήσουν στην ίδρυση εταιριών ή κοινωνικών επιχειρήσεων, θα επωφεληθούν από την επιχειρηματική μάθηση, θα αποκτήσουν γνώσεις, θα αναπτύξουν βασικές δεξιότητες, αλλά και την απαιτούμενη επιχειρηματική νοοτροπία που τους βοηθάει να μετατρέπουν τις ιδέες τους σε πράξη.

Η ψηφιακή εκπαίδευση θα υποστηρίξει τις ιδέες τους και θα διευκολύνει την υλοποίηση και εφαρμογή τους. Αλλάζει έτσι άρδην ο ρόλος του σχολείου και του εκπαιδευτικού. Ο μαθητής αναλαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο και συμμετέχει ενεργά στη διαδικασία.

Στην ημερίδα θα συμμετέχουν,  ως ομιλητές, μεταξύ άλλων οι:

• Βανέσσα Αντωνιάδου, Teacher Engagement Manager, Microsoft Greece - Cyprus - Malta
  • Μάρκος Βερέμης, Upstream Co-founder and Executive Chairman of the Board
  • Μαρία Γιαννιού, Empowerment & Leadership Coach | Corporate Trainer
  • Γρηγόρης Ζαριφόπουλος, Υφυπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης
  • Κυριάκος Λουφάκης, Πρόεδρος Αλεξάνδρειας Ζώνης Καινοτομίας
  • Δημήτρης Μαντουλίδης, Αντιπρόεδρος Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη AE
  • Σπύρος Πρωτοψάλτης, Διοικητής ΟΑΕΔ
  • Τάσος Τζήκας, Πρόεδρος ΔΕΘ -  HELEXPO
  • Γιάννης Χατζηδημητρίου, π. Πρύτανης Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Στο πλαίσιο της ημερίδας οι συμμετέχοντες θα ενημερωθούν από καθηγητές πανεπιστημίου, εκπροσώπους της Microsoft, άλλων καινοτόμων εταιριών και οργανισμών, ερευνητές και εκπαιδευτικούς για:

• Την αναγκαιότητα της εκπαίδευσης στο επιχειρείν
  • Τις καινοτόμες μεθόδους και πρακτικές ανάπτυξης της επιχειρηματικότητας στο σχολείο
  • Την καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής και τεχνολογίας
  • Τον ρόλο των νέων τεχνολογιών στην επιχειρηματική εκπαίδευση
  • Τα εργαλεία της Microsoft
  • Την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Επιπλέον, θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες με εκπαιδευτικούς που έχουν εντάξει τις τεχνολογίες Microsoft στη διδασκαλία τους (τα εργαλεία του Office 365: Teams, OneNote, OneDrive, Booking, Sharepoint, Sway, Forms κ.λπ.) και να δουν πώς μπορούν να αναπτύξουν τόσο τις δικές τους δεξιότητες όσο και των μαθητών τους.

• Όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την ημερίδα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή ηλεκτρονικά ΕΔΩ.
  • Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όσους συμμετέχοντες παρακολουθήσουν και τα δύο μέρη της ημερίδας.
  • Η συμμετοχή είναι δωρεάν.
  • H Ημερίδα θα μεταδοθεί ζωντανά από την Livemedia καθώς επίσης και στο Facebook και στο κανάλι Youtube των Εκπαιδευτηρίων από όπου θα το παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας δηλώσουν συμμετοχή.
  • H ημερίδα πραγματοποιείται με την ευγενική χορηγία των εταιρειών Microsoft και Eurobank.
    Χορηγοί επικοινωνίας: Livemedia, Μακεδονία, Makthes.gr, Τύπος Θεσσαλονίκης, TyposThes.gr και Status fm 107.7.

Δήλωση
συμμετοχής