SMART EDUCATION 4: «Εκπαίδευση στο επιχειρείν»

Smart Education 4, «Εκπαίδευση στο επιχειρείν». Control Room

SMART EDUCATION 4: «Εκπαίδευση στο επιχειρείν»

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη διοργάνωσαν online την 4η ημερίδα, SMART EDUCATION, με θέμα: «Εκπαίδευση στο επιχειρείν», το Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2020.

Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο των γενικότερων δράσεων των Εκπαιδευτηρίων ως Microsoft Showcase School και πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, του Δήμου Θέρμης και του Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη.

Απευθύνονταν σε εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αφορούσε την προώθηση της επιχειρηματικότητας στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Στην ημερίδα συμμετείχαν,  ως ομιλητές, μεταξύ άλλων οι:

• Βανέσσα Αντωνιάδου, Teacher Engagement Manager, Microsoft Greece - Cyprus - Malta
  • Μάρκος Βερέμης, Upstream Co-founder and Executive Chairman of the Board
  • Μαρία Γιαννιού, Empowerment & Leadership Coach | Corporate Trainer
  • Γρηγόρης Ζαριφόπουλος, Υφυπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης
  • Κυριάκος Λουφάκης, Πρόεδρος Αλεξάνδρειας Ζώνης Καινοτομίας
  • Δημήτρης Μαντουλίδης, Αντιπρόεδρος Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη AE
  • Σπύρος Πρωτοψάλτης, Διοικητής ΟΑΕΔ
  • Τάσος Τζήκας, Πρόεδρος ΔΕΘ -  HELEXPO
  • Γιάννης Χατζηδημητρίου, π. Πρύτανης Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Στο πλαίσιο της ημερίδας οι συμμετέχοντες θα ενημερωθηκαν από ειδικούς, καθηγητές πανεπιστημίου, εκπροσώπους της Microsoft και άλλων καινοτόμων εταιριών και οργανισμών, ερευνητές και εκπαιδευτικούς για:

• Την αναγκαιότητα της εκπαίδευσης στο επιχειρείν
  • Τις καινοτόμες μεθόδους και πρακτικές ανάπτυξης της επιχειρηματικότητας στο σχολείο
  • Την καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής και τεχνολογίας
  • Τον ρόλο των νέων τεχνολογιών στην επιχειρηματική εκπαίδευση
  • Τα εργαλεία της Microsoft
  • Την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες με εκπαιδευτικούς που έχουν εντάξει τις τεχνολογίες Microsoft στη διδασκαλία τους (τα εργαλεία Microsoft 365: Office 365, Teams, OneNote, OneDrive, Booking, Sharepoint, Sway, Forms κ.λπ.) και να δουν πώς μπορούν να αναπτύξουν τόσο τις δικές τους δεξιότητες όσο και των μαθητών τους.

H Ημερίδα μεταδόθηκε ζωντανά από την Livemedia, όπου μπορείτε να τη δείτε και σήμερα, καθώς επίσης και στο Facebook και στο κανάλι Youtube των Εκπαιδευτηρίων από όπου την παρακολουθήσαν οι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας που είχαν δηλώσει συμμετοχή.

Δόθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όσους συμμετέχοντες παρακολούθησαν και τα δύο μέρη.

H ημερίδα πραγματοποιήθηκε με την ευγενική χορηγία των εταιρειών Microsoft και  Eurobank.
Χορηγοί επικοινωνίας: Livemedia, Μακεδονία, Makthes.gr, Τύπος Θεσσαλονίκης, TyposThes.gr και Status fm 107.7.

Δείτε τις εισηγήσεις