Webinar: Μαθηματική Σκέψη και Λογική, 24/01/2021

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των μαθητών για τα Μαθηματικά και για να τους εξοικειώσουν με μαθηματικές έννοιες που δεν υπάρχουν στα σχολικά εγχειρίδια, διοργανώνουν δράσεις που καλλιεργούν τη μαθηματική σκέψη και λογική και προετοιμάζουν τους μαθητές τους για διαγωνισμούς Μαθηματικών, πανελλήνιους και διεθνείς, με εξαιρετικές διακρίσεις.

Τα Μαθηματικά άλλωστε καλλιεργούν τη σκέψη και την οδηγούν σε σίγουρα μονοπάτια.

Τη σχολική χρονιά 2020 - 2021 το πρόγραμμα της Μαθηματικής Σκέψης και Λογικής, το οποίο διοργανώνεται στα Εκπαιδευτήρια εδώ και 16 χρόνια και ήταν μία ιδέα του ιδρυτή των Εκπαιδευτηρίων, Ευάγγελου Μαντουλίδη, θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, λόγω των έκτακτων επιδημιολογικών δεδομένων.

Την Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2020 πραγματοποιήθηκαν οχτώ μαθήματα διάρκειας 1 ώρας και 20 λεπτών το καθένα, από τις 17:00 έως τις 20:10, και συμμετείχαν 111 μαθητές από όλη τη χώρα.

Την Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2021 θα γίνουν οχτώ ακόμα μαθήματα διάρκειας 1 ώρας και 20 λεπτών το καθένα, από τις 17:00 έως τις 20:10, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Λυκείου και αφορά όλα τα παιδιά της χώρας.

Για να δηλώσετε συμμετοχή, πατήστε εδώ.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν μέσω της εφαρμογής Microsoft Teams. Στους συμμετέχοντες θα σταλεί πρόσκληση στο email που θα δηλώσουν.

Βιογραφικά στοιχεία ομιλητών:

Σημείωση: Όσοι δηλώσατε συμμετοχή στα μαθήματα που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2020 δεν χρειάζεται να δηλώσετε εκ νέου συμμετοχή.