Tα τριτάκια ταξιδεύουν στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, στο Michigan...

ένα ... υπερατλαντικό ταξίδι

Tα τριτάκια ταξιδεύουν στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, στο Michigan... παρουσιάζοντας τα έθιμα της χώρας τους

Τα Χριστούγεννα, η γιορτή της αγάπης και της χαράς, βρίσκονται στο κατώφλι μας! Η γλυκιά προσμονή φτάνει σιγά-σιγά στο τέλος και η ευτυχία των παιδιών της Γ' Δημοτικού έκανε... υπερατλαντικό ταξίδι!

Με τη χρήση του ψηφιακού εργαλείου padlet, τα παιδιά μας μοιράστηκαν εικόνες, περιγράφοντας ήθη, έθιμα και παραδόσεις του τόπου μας. Έψαλαν τα κάλαντα, έγραψαν κείμενα στα αγγλικά, για να επικοινωνήσουν με τους συνομήλικούς τους και έστειλαν μηνύματα αγάπης μέχρι την άλλη άκρη του Ατλαντικού!

Με τη σειρά τους μαθητές και μαθήτριες από σχολείο του Michigan μοιράστηκαν τις δικές τους όμορφες στιγμές, αναμένοντας με την ίδια λαχτάρα την άφιξη των Χριστουγέννων.

Η χαρά στα πρόσωπά τους είναι έκδηλη!

To Padlet των μαθητών μας                     Το padlet των μαθητών του Michigan