Χριστουγεννιάτικη γιορτή Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας

Κάθε χρόνο την τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη παρακολουθούν τη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας. Για πρώτη χρονιά φέτος, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που βιώνουμε, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, ανέλαβε την πρωτοβουλία να ενώσει τις γιορτές πολλών σχολείων, αλλά και να τις προβάλλει διαδικτυακά.

Έτσι, λοιπόν, στις 23 Δεκεμβρίου, χιλιάδες παιδιά από όλη την Κεντρική Μακεδονία ευχήθηκαν σε συμμαθητές και δασκάλους τους «Καλά Χριστούγεννα» με ποικίλους τρόπους. Ανάμεσά τους οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού τραγούδησαν μαζί με τους δασκάλους τους τα «Τρίγωνα Κάλαντα».  Οι φωνές των παιδιών ενώθηκαν και έφτασαν ακόμα και στα απομακρυσμένα χωριά της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, γεγονός που θα τους κάνει να θυμούνται για πάντα αυτή τη «διαφορετική» χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Πολύτιμη στην προετοιμασία του τραγουδιού ήταν η βοήθεια του καθηγητή Μουσικής, κ. Ιωάννη Πολυμενέρη.

Μοντάζ: Γιώργος Μιχαηλίδης ‘19