Επαναλειτουργία Παιδικού Σταθμού/Νηπιαγωγείου/Δημοτικού

Welcome Back To School

Επαναλειτουργία Παιδικού Σταθμού/Νηπιαγωγείου/Δημοτικού

Tα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη περιμένουν τους μαθητές του Παιδικού Σταθμού, του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού τη Δευτέρα, 11 Ιανουαρίου 2021, τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας που προβλέπονται από το Υπουργείο Παιδείας και τον ΕΟΔΥ και έχοντας ως μόνη προτεραιότητα την ασφάλεια των μαθητών.

Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα συνεχιστεί για όσους μαθητές παραμείνουν στο σπίτι για λόγους υγείας με ταυτόχρονη αναμετάδοση του μαθήματος από την τάξη για τους μαθητές του Δημοτικού. Για τους μαθητές του Παιδικού Σταθμού/Νηπιαγωγείου η εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια 13:00 - 14:30.

Εξωσχολικά Προγράμματα/Ακαδημίες - Τμήματα Προετοιμασίας
Λόγω των έκτακτων επιδημιολογικών δεδομένων και μέχρι νεοτέρας, με απόφαση της πολιτείας και για λόγους ασφαλείας παραμένει η αναστολή λειτουργίας:

• Των αθλητικών Εξωσχολικών Προγραμμάτων/Ακαδημιών: Βόλεϊ, Κολύμβησης, Μοντέρνου Χορού, Μπαλέτου, Μπάσκετ, Ποδοσφαίρου, Τένις, Tae Kwon Do.
  • Του Τμήματος Προετοιμασίας της Χορωδίας.

Τα υπόλοιπα Εξωσχολικά Προγράμματα (BEE, FREE, Ζωγραφική, Ρομποτική) και τα Τμήματα Προετοιμασίας (FLL, Fun Club Μαθηματικών, Fun Club Φυσικής, Let’s Talk) θα πραγματοποιούνται κανονικά.

Όμιλοι/Clubs
Οι Όμιλοι συνεχίζουν να λειτουργούν ανά τμήμα και περιλαμβάνουν μια ποικιλία θεματικών ενοτήτων, που διευρύνουν τους ορίζοντες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών.

Σημαντικές επισημάνσεις

• Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλους τους χώρους εντός και εκτός σχολείου και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.
  • Τα διαλείμματα πραγματοποιούνται σε διαφορετικούς χρόνους και χώρους αύλησης για κάθε τάξη.
  • Οι μαθητές θα αλλάζουν αίθουσα μόνο σε ειδικές περιπτώσεις (ξένες γλώσσες), αφού θα παίρνονται όλα τα απαιτούμενα μέτρα για την ασφάλειά τους.
  • Σε περίπτωση που κάποιο παιδί εμφανίσει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19 ή διαγνωστεί θετικό στον ιό ακολουθούνται πιστά οι οδηγίες του ΕΟΔΥ.
  • Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας my mandoulides, στη διαδρομή Χρήσιμοι Σύνδεσμοι | Επικοινωνία | Επικοινωνία με τα Τμήματα.

Αποχώρηση μαθητών

• Οι μαθητές αποχωρούν με τα σχολικά λεωφορεία σύμφωνα με το πρόγραμμα που ίσχυε πριν από την αναστολή λειτουργίας των βαθμίδων.
  • Μπορείτε να ενημερωθείτε σχετικά στην ψηφιακή πλατφόρμα my mandoulides στη διαδρομή Μεταφορικά | Λεωφορεία.
  • Η χρήση μάσκας στα σχολικά λεωφορεία θεωρείται δεδομένη. Στην αντίθετη περίπτωση οι μαθητές θα αποκλείονται από τη χρήση του σχολικού λεωφορείου για μια εβδομάδα.
  • Οι μαθητές στα σχολικά λεωφορεία κάθονται σε καθορισμένες θέσεις, ώστε να ελέγχονται οι επαφές τους.
  • Οι έκτακτες αλλαγές στα σχολικά λεωφορεία περιορίζονται στις απολύτως απαραίτητες και πραγματοποιούνται μόνο με την έγκριση της Διεύθυνσης, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι.
  • Σε περίπτωση που επιθυμείτε να παραλαμβάνετε οι ίδιοι το παιδί σας, πρέπει να συμπληρώνετε τη φόρμα επικοινωνίας με το Γραφείο Κίνησης, η οποία βρίσκεται στη διαδρομή Χρήσιμοι Σύνδεσμοι | Μετακίνηση Μαθητών | Φόρμα Επικοινωνίας.
  • Καλούνται οι γονείς να παραλαμβάνουν τα παιδιά τους στο χρονικό διάστημα από τις 14:30 έως τις 14:45 ή από τις 15:45 έως τις 16:00 προς αποφυγή συγχρωτισμού με μαθητές άλλων τάξεων ή τμημάτων.

Σίτιση

• Το κυλικείο του σχολείου θα λειτουργήσει κανονικά.
  • Το Πρόγραμμα Σίτισης θα λειτουργήσει κανονικά.

Σας ευχόμαστε καλή χρονιά! Με υγεία, χαρά και αισιοδοξία! Μακάρι να παραμείνουμε υγιείς και να ξεπεράσουμε γρήγορα κι αυτή τη δοκιμασία.

Φωτογραφία: Freepik