Ενημέρωση για πανεπιστήμια στις ΗΠΑ από απόφοιτους των Εκπαιδευτηρίων

Οι απόφοιτοι των Εκπαιδευτηρίων Όθωνας Τζαμτζής και Θεμιστοκλής Χάρης ενημέρωσαν τους μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Studies Abroad.

Η ενημέρωση έγινε στις 23 Δεκεμβρίου και οι απόφοιτοι ενημέρωσαν τους μαθητές για τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων στα πανεπιστήμια της Αμερικής και παρουσίασαν τα πανεπιστήμια στα οποία φοιτούν, και, συγκεκριμένα, το Dartmouth College και το Drexel University.

Παράλληλα, τους έδωσαν σημαντικές πληροφορίες για τα μαθήματα που διδάσκονται στα συγκεκριμένα πανεπιστήμια, για τον τρόπο ζωής στην Αμερική, για τους παράγοντες που θα καθορίσουν την απόφασή τους για σπουδές στο εξωτερικό και, φυσικά, απάντησαν σε ερωτήσεις και απορίες των μαθητών.