12o Online Debate Cup της Σχολής Μωραΐτη

Μαθητές του Μεταμεσημβρινού Προγράμματος Debate του Λυκείου συμμετείχαν στο 12o Online Debate Cup της Σχολής Μωραΐτη. Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τη Σχολή Μωραΐτη, με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Forensics, και πραγματοποιήθηκε μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Zoom, από τις 15 έως και τις 17 Ιανουαρίου 2021.

Οι μαθητές συμμετείχαν στα αγωνίσματα του αγγλικού διττού λόγου (Debate), καθώς και του αυθόρμητου (Impromptu Speaking). Τα θέματα ήταν παγκόσμιου ενδιαφέροντος και έδωσαν στους μαθητές άλλη μια πολύτιμη εμπειρία, ενώ οι συμμετέχοντες απέσπασαν υψηλές βαθμολογίες.

Συγκεκριμένα, η ομάδα διττού λόγου του Μ. Αρχίπωβ (Γ΄ Γυμνασίου) και της Μ. Τσέλλιου (Α΄ Λυκείου) πέρασε στην ημιτελική φάση του διαγωνισμού με τις αντίστοιχες ομάδες των εξής σχολείων: Κολέγιο Αθηνών (HAEF), Αμερικανικό Κολέγιο Ελλάδας (Pierce), Σχολή Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου και Σχολή Μωραΐτη.

Συμμετείχαν σχολεία - μέλη της Πανελλήνιας Ένωσης Forensics.