Robotixlab online video game project

Οι μαθητές του Ομίλου Ρομποτικής Robotixlab δημιούργησαν τη δική τους ιστορία μετά από brainstorming.

Οι ήρωες της κάθε ιστορίας σχεδιάστηκαν από τα παιδιά σε πρόγραμμα τρισδιάστατης σχεδίασης και τυπώθηκαν σε 3D printer. Στη συνέχεια προγραμμάτισαν σε πλατφόρμα της Microsoft ένα arcade video game με βάση το σενάριο τους και πρωταγωνιστή τον ήρωά τους.

Παράλληλα, κάθε μαθητής κλήθηκε να παρουσιάσει την ιδέα του, ώστε να πείσει το κοινό να τον στηρίξει (elevator pitch).

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού είπαν για τη συμμετοχή τους στο συγκεκριμένο project:

• «Είναι καταπληκτικό project! Νιώθω χαρούμενη με όσα κάνω στη Ρομποτική», Γιάννα
  • «Τέλειες και δημιουργικές δραστηριότητες για κάθε παιδί!», Ελισάβετ
  • «Κάθε παιδί θα ήθελε να δοκιμάσει τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες που κάνουμε στη Robotixlab!», Ελπίδα
  • «Παρ΄όλο που έκλεισαν τα σχολεία, περνάμε υπέροχα!», Αλκίνοος

Όλα αυτά και άλλα πολλά συμβαίνουν στα εξ αποστάσεως μαθήματα που η Robotixlab σχεδίασε αποκλειστικά για τους μαθητές των Εκπαιδευτηρίων.