Οι μικροί «μπακαλόγατοι» της Β’ Δημοτικού

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε από τους μαθητές της Β’ Δημοτικού το πρωτοποριακό πρόγραμμα «Financial Literacy και Επιχειρηματικότητα».

Οι μικροί «μπακαλόγατοι» της Β’ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του προγράμματος, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το Ευρώ και τις υποδιαιρέσεις του και εξοικειώθηκαν με ευρώ - συναλλαγές.

Αρχικά, επιχειρήθηκε μια ιστορική αναδρομή στην εξέλιξη των νομισμάτων μέσα στον χρόνο. Οι μαθητές αποκόμισαν πλήθος πληροφοριών για την ενιαία ευρωπαϊκή νομισματική μονάδα και γνώρισαν όρους, όπως Ευρωπαϊκή Ένωση και Οικονομική Ευρωπαϊκή Ένωση. Στη συνέχεια, προχώρησαν με επιδέξιο τρόπο σε εμπορικές συναλλαγές με τις γνώσεις τους από το μάθημα των Μαθηματικών.

Ένα υπέροχο μπακάλικο στήθηκε σε μια γωνιά του σχολείου, που το διακόσμησαν τα παιδιά μαζί με τις δασκάλες τους με άδειες συσκευασίες τροφίμων. Εκεί τα «δευτεράκια», ως έμπειροι έμποροι, προχώρησαν στην κοστολόγηση των προϊόντων και σε αγοραπωλησίες. Παράλληλα, έκαναν συναλλαγές ακόμη και με αυτοσχέδια νομίσματα του Ευρώ, που τα ίδια έφτιαξαν.

Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν με τη ενεργή συμμετοχή τους σε όλα τα στάδια δημιουργίας του εμπορικού μαγαζιού και με τις εμπορικές συναλλαγές που έλαβαν χώρα σε αυτό.

Η χαρά των μαθητών και των εκπαιδευτικών ήταν απερίγραπτη, καθώς για άλλη μια φορά έγινε κατανοητή η αναγκαιότητα ανάλογων βιωματικών εκπαιδευτικών δράσεων, που βοηθούν τα παιδιά να μαθαίνουν παίζοντας και να απολαμβάνουν τις νέες γνώσεις.