21o Διεθνές Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών για την ανάπτυξη - «The Koc School» -(MUNDP)

Μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στο 21o Διεθνές Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών για την Ανάπτυξη (MUNDP) 2021 του Ιδιωτικού Σχολείου «The Koc School», της Κωνσταντινούπολης.

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Zoom από την Παρασκευή, 19 έως και την Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2021. Πρόκειται για προσομοίωση συνεδρίου των Ηνωμένων Εθνών για την Ανάπτυξη, στην αγγλική και γαλλική γλώσσα.

Το συνέδριο διοργανώθηκε υπό την αιγίδα του παγκόσμια αναγνωρισμένου Διεθνούς Συνεδρίου της Χάγης (ΤΗΙΜUN). Οι μαθητές συμμετείχαν σε επιτροπές, ως εκπρόσωποι χωρών των Ηνωμένων Εθνών, με μεγάλη επιτυχία. Το θέμα του συνεδρίου για το 2021 ήταν: «Η Ανατολική Ασία και ο Ειρηνικός».