Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Webinar - Σχολές Γονέων: Τηλεκπαίδευση, μια νέα πραγματικότητα...

Webinar - Σχολές Γονέων: Τηλεκπαίδευση, μια νέα πραγματικότητα για μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς

Την Τετάρτη, 24 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε διαδικτυακό σεμινάριο, Webinar, με θέμα: «Τηλεκπαίδευση, μια νέα πραγματικότητα για μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς».

Στόχος του σεμιναρίου ήταν:

Η πανδημία είναι δυστυχώς πια μέρος της καθημερινότητάς μας. Οφείλουμε και εμείς αλλά και τα παιδιά μας να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα. Ένα από αυτά είναι και η τηλεκπαίδευση. Μπορεί να διίστανται οι απόψεις για τον ρόλο της, ωστόσο αποτελεί ένα χρήσιμο εργαλείο στη φαρέτρα των μαθητών και τη μοναδική λύση την εποχή της πανδημίας, για να διδάσκουμε και να επικοινωνούμε με τους μαθητές μας, ώστε κανένας μαθητής να μη μείνει «εκτός σχολικής τάξης».

Το Webinar πραγματοποιήθηκε μέσω της εφαρμογής Microsoft Teams και περιελάμβανε τους παρακάτω ομιλητές: