Συμμετοχή μαθητών μας σε Διεθνείς Διαγωνισμούς Debate του Cambridge

Μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου που ήδη παρακολουθούν το Τμήμα Προετοιμασίας Debate πήραν μέρος στον «Διεθνή Διαγωνισμό Cambridge Schools Debating», καθώς και στον «Διεθνή Διαγωνισμό για νέους «Debaters - International Competition for Young Debaters (ICYD)» της «Cambridge Union Society».

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε το Cambridge Union Society του Πανεπιστημίου Cambridge και συμμετείχαν σχολεία  - μέλη της Πανελλήνιας Ένωσης Forensics.

Οι συμμετέχοντες μαθητές των Εκπαιδευτηρίων απέσπασαν και πάλι υψηλές βαθμολογίες, ενώ η ομάδα διττού λόγου του Μ. Αρχίπωβ (Γ΄ Γυμνασίου) και της Μ. Τσέλλιου (Α΄ Λυκείου) πέρασε για άλλη μια φορά στην ημιτελική φάση του διαγωνισμού.

Επιπλέον ο μαθητής Μ. Αρχίπωβ κατατάχτηκε 4ος Καλύτερος Ομιλητής και η μαθήτρια Μ. Τσέλλιου, 10η, σε σύνολο 88 μαθητών.