Η Αποκριά… αλλιώς!

Μια αλλιώτικη αποκριάτικη γιορτή απόλαυσαν οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού, του Νηπιαγωγείου και όλων των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου την τελευταία ημέρα της Αποκριάς.

Μπορεί τα σύγχρονα επιδημιολογικά δεδομένα να έχουν αλλάξει σημαντικά την καθημερινότητά μας, κρατώντας όλους μας, μαθητές και εκπαιδευτικούς, μακριά από το σχολείο και τα αγαπημένα μας πρόσωπα, τίποτε όμως δεν μπορεί να κάμψει τη χαρούμενη διάθεση και την αισιοδοξία των παιδιών.

Το κέφι, ο ρυθμός, το τραγούδι και η χαρά πλημμύρισαν τις ψηφιακές μας τάξεις, φανταχτερές στολές και ευφάνταστα κοστούμια γέμισαν με χρώμα τις οθόνες μας, στέλνοντας το μήνυμα ότι ο καλύτερος σύμμαχος όλων μας σε αυτές τις τόσο ιδιαίτερες και δύσκολες συνθήκες είναι το χαμόγελο των μικρών παιδιών. Γιατί, όταν ένα παιδί χαμογελά, πάντα υπάρχει ελπίδα!