Σχηματοποιήματα, ευφάνταστα αριστουργήματα, εμπνευσμένα από την ελληνική επανάσταση!

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Δημοτικού διδάχθηκαν το ποίημα «Γεια σου χαρά σου Βενετιά» του Νίκου Γκάτσου.

Στο μάθημά μας «Γεια σου χαρά σου Βενετιά»
οι λέξεις του ποιήματος έστησαν χορό!
Κουράστηκαν να μένουν στις γραμμές, στους στίχους, στις στροφές!
Γι’ αυτό και χέρι - χέρι κίνησαν να φτιάξουν σχήματα, σωστά αριστουργήματα!

Στη συνέχεια, με αφορμή την «Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης» στις 21 Μαρτίου, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν στη δημιουργική γραφή μέσα από σχηματοποιήματα, στα οποία οι λέξεις είναι γραμμένες με τέτοιον τρόπο, ώστε να σχηματίζουν το θέμα του ποιήματος.

Αντλώντας έμπνευση από τους ήρωες και τα σύμβολα της Ελληνικής Επανάστασης, τα παιδιά έπλασαν μοναδικές εικόνες, τις οποίες έντυσαν με ρυθμό και παρουσίασαν μέσα από ευρηματικά ποιήματα!

Με αυτόν τον ξεχωριστό τρόπο οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού ήθελαν να τιμήσουν την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821.