Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού μελετούν και ζωγραφίζουν τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821

Στο πλαίσιο της διαθεματικής εβδομάδας: «1821-2021: 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση» οι μαθητές της Α΄Δημοτικού έμαθαν για τους ήρωες της ελληνικής επανάστασης μέσα από τη δημιουργία του δικού τους padlet. Κάθε μαθητής ανέλαβε να μελετήσει έναν ήρωα και να συγκεντρώσει σχετικό υλικό. Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.

Τα παιδιά έκαναν έρευνα, επιλογή και ανάρτηση του υλικού τους. Έτσι ήρθαν σε επαφή με την ιστορία δημιουργώντας έναν συνεργατικό ψηφιακό πίνακα, το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ.

Στη συνέχεια με δημιουργικότητα και φαντασία απεικόνισαν στο χαρτί εικόνες από τον αγώνα των Ελλήνων για λευτεριά. Πήραν χρώματα, μολύβι και χαρτί και με έμπνευση παρμένη από τα κείμενα, τα ποιήματα, τα τραγούδια και τα έργα καλλιτεχνών μετέφεραν τις παραστάσεις και τις εντυπώσεις τους στο χαρτί. Τιμώντας την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821 έκαναν ένα ταξίδι στον χρόνο, βουτώντας στην ιστορία της πατρίδας μας.

Μπορείτε να απολαύσετε τα έργα τους στο παρακάτω βίντεο.