Διπλή Γιορτή - Διπλή Χαρά στο Νηπιαγωγείο μας

Είναι η ημέρα που θυμόμαστε το χαρμόσυνο μήνυμα της γέννησης του Χριστού αλλά και της έναρξης της ελληνικής επανάστασης το 1821, μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς στον τουρκικό ζυγό.

Διπλή Γιορτή - Διπλή Χαρά στο Νηπιαγωγείο μας

Διπλή γιορτή η 25η Μαρτίου!

Δύο λαμπρά, δύο φωτεινά, δύο σωτήρια «Χαίρε!» ακούγονται αυτή τη μέρα!

Ειδικότερα φέτος, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την ημέρα που υψώθηκε στην Αγία Λαύρα το λάβαρο της επανάστασης του 1821, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου αφιέρωσαν τις περισσότερες από τις δραστηριότητές τους στις σημαντικές αυτές επετείους.

Τα μικρά μας «Ελληνάκια» μέσα από ιστορίες, πίνακες ζωγραφικής, περιηγήσεις, έμαθαν για τους δίκαιους αγώνες του έθνους, για τις τεράστιες δυσκολίες που έπρεπε να ξεπεραστούν, για το απαράμιλλο θάρρος και τη δύναμη της ψυχής των προγόνων μας, που έκαναν τους λίγους και δυνατούς ήρωες ικανούς να υψώσουν το ανάστημά τους απέναντι στον κατακτητή, άξιους να αντιμετωπίσουν και να αποτινάξουν τελικά τον τουρκικό ζυγό. Μπήκαν νοερά στη θέση των παιδιών της εποχής, που άντεξαν και που, παρά τις κακουχίες, πολέμησαν τον «αφέντη, τον Αγά».

Για τα παιδιά εκείνα, που με λαχτάρα βάδιζαν τη νύχτα, για να πάνε στο «κρυφό τους σχολειό» έφτιαξαν τα δικά τους «γράμματα, σπουδάματα», δηλαδή τα δικά τους λάβαρα και σύμβολα, φιλοτέχνησαν σημαίες, τσολιαδάκια και Ελληνοπούλες, δημιούργησαν τους ήρωες της επανάστασης αλλά και τους δικούς τους καθημερινούς ήρωες.

Με παρελάσεις και ποιήματα, την παραμονή της επετείου τίμησαν με περηφάνια τους ένδοξους αγώνες των προγόνων τους για «Ελευθερία ή Θάνατο» και μετέφεραν το διττό χαρμόσυνο μήνυμα: «Χαίρε Κεχαριτωμένη» και «Χαίρε, ω χαίρε λευτεριά».

Δύο Ευαγγελισμοί, διπλή λευτεριά, διπλή χαρά!