1η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας

1η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας «Η λογοτεχνία αλλιώς»

Το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης και τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης διοργανώνουν την 1η Διεθνή Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας με θέμα: «Η λογοτεχνία αλλιώς» που θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη, 15 και την Παρασκευή, 16 Απριλίου 2021, υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Στόχος της Συνάντησης

Η 1η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας στοχεύει να αποτελέσει μία πρόταση διδασκαλίας και προσέγγισης της λογοτεχνίας.

Η Συνάντησή μας στόχο έχει τη διατήρηση της επαφής, την επικοινωνία, την ανταλλαγή απόψεων, τη δημιουργική συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών με εκλεκτούς εκπροσώπους των γραμμάτων και των τεχνών.

Την εποχή της πανδημίας επιθυμούμε να δώσουμε βήμα στους μαθητές, να ακούσουμε τις απόψεις τους και τις προτάσεις τους. Θέλουμε να μιλήσουν ελεύθερα για αυτά που τους προβληματίζουν, αλλά και για αυτά που επιθυμούν. Για αυτά που σκέφτονται, αλλά εύκολα λόγια δεν γίνονται, για ό,τι καταληστεύει το όνειρά τους και θολώνει τον μακρινό ορίζοντα της σκέψης τους.

Θέματα συζητήσεων

• Η διδασκαλία της λογοτεχνίας στο Λύκειο σήμερα
  • Το ιδανικό μάθημα λογοτεχνίας - Προτάσεις  για τη διδασκαλία και την ανάγνωση
  • Διδάσκεται η ποίηση;
  • Ο ρόλος του αναγνώστη, ο ρόλος του συγγραφέα, ο ρόλος του δασκάλου της λογοτεχνίας
  • Δημιουργική γραφή ή έκθεση;
  • Οι λογοτέχνες αλλιώς: οι ξένοι κλασικοί, η επιστημονική φαντασία, τα κόμικς
  • Πώς αντιστέκεται το βιβλίο στη φαντασμαγορία των νέων τεχνολογιών;
  • Σύγχρονες Οδύσσειες και απαγορευμένα κείμενα
  • Λογοτέχνες εξομολογούνται: επιλογές, δύσκολες στιγμές, χαρές και αδιέξοδα
  • Η λογοτεχνία στο πανί και στη σκηνή
  • Η λογοτεχνία και η αναζήτηση νοήματος

Η οργάνωση

• Η Συνάντηση απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου.
  • Στη Συνάντηση θα συμμετάσχουν 20 σχολεία με 5-8 μαθητές και 1-2 εκπαιδευτικούς το κάθε ένα. Κάθε μαθητής θα συμμετάσχει σε μία συζήτηση και θα παρακολουθήσει τις υπόλοιπες.
  • Σε κάθε συζήτηση θα συμμετάσχουν λογοτέχνες, καθηγητές πανεπιστημίου, κριτικοί λογοτεχνίας, μαθητές, εκπαιδευτικοί και θα τη συντονίζει ένας δημοσιογράφος.
  • Κάθε συζήτηση θα έχει επικεφαλής έναν ειδικό σύμβουλο, θα πραγματεύεται ένα θέμα και θα διαρκεί 90 λεπτά.
  • Θα ακολουθήσει αναλυτικότερη ενημέρωση για τα θέματα των συζητήσεων, τον ειδικό σύμβουλο κάθε συζήτησης και ό,τι εκείνος κρίνει απαραίτητο για την καλύτερη προετοιμασία των μαθητών.
  • Η παρουσία των συμμετεχόντων καθ’ όλη τη διάρκεια της Συνάντησης κρίνεται υποχρεωτική.
  • Τις συζητήσεις μπορούν να παρακολουθήσουν και άλλοι μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων.
  • Στους συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικούς θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής αλλά και παρακολούθησης.
  • Η Συνάντηση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας.

Η Λογοτεχνία Αλλιώς 2021, Χορηγοί Επικοινωνίας

ΠρόγραμμαΔελτίο