Οι μαθητές της Α΄, B΄ και Γ΄ Δημοτικού συναντούν τους ΧΟΠΑ Ήρωες 112!

Οι μικροί μαθητές των τριών πρώτων τάξεων του Δημοτικού ανέλαβαν μια μεγάλη αποστολή… Να σώσουν τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους! Σε αυτό τους βοήθησαν οι ΧΟΠΑ Ήρωες 112.

Οι μαθητές της Α΄, B΄ και Γ΄ Δημοτικού συναντούν τους ΧΟΠΑ Ήρωες 112!

Οι ΧΟΠΑ Ήρωες είναι ένα βραβευμένο πρωτοποριακό πρόγραμμα που υλοποιεί το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και που έχει ως στόχο την αναγνώριση των συμπτωμάτων του εγκεφαλικού επεισοδίου και την άμεση δράση του περίγυρου.

Αξιοποιεί τον ενθουσιασμό που έχουν τα παιδιά να μαθαίνουν και να μοιράζονται και ενθαρρύνει τη μεταλαμπάδευση της γνώσης στην υπόλοιπη οικογένειά τους, ιδιαίτερα στους παππούδες και στις γιαγιάδες.

Καθ’ όλη τη διάρκεια εκπόνησης του προγράμματος τα παιδιά έμαθαν να αναγνωρίζουν τα συμπτώματα ενός εγκεφαλικού επεισοδίου μέσα από παιγνιώδεις και ευχάριστες δραστηριότητες και να είναι σε ετοιμότητα, για να καλέσουν εγκαίρως τον Πανευρωπαϊκό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης 112, αν παραστεί ανάγκη.

Μετά από την εξάσκησή τους οι μικροί μας ήρωες είναι πανέτοιμοι πλέον να σώσουν τον παππού ή τη γιαγιά τους!