Mandoulides Internet Games Design School: Κατασκευή παιχνιδιών σε γλώσσα Python από μαθητές Γυμνασίου

Οι μαθητές του Γυμνασίου, κατά τη διάρκεια των μαθημάτων της Πληροφορικής, διδάχθηκαν τις βασικές εντολές της γλώσσας προγραμματισμού Python

Οι μαθητές του Γυμνασίου, κατά τη διάρκεια των μαθημάτων της Πληροφορικής, αφού διδάχθηκαν μέσα από μια εκπαιδευτική πλατφόρμα τις βασικές εντολές της γλώσσας προγραμματισμού Python και έμαθαν τις βασικές δομές του δομημένου προγραμματισμού (δομή ακολουθίας, δομή επιλογής και δομή επανάληψης) κλήθηκαν να δημιουργήσουν ένα παιχνίδι.

Συνδυάζοντας τις γνώσεις που πήραν από τον προγραμματισμό σε Python με τη φαντασία τους δημιούργησαν εξαιρετικά παιχνίδια, τα οποία έπαιξαν με τους συμμαθητές τους.

Για την κατασκευή των εργασιών χρησιμοποιήθηκε η εκπαιδευτική πλατφόρμα εκμάθησης της γλώσσας Python, Ozaria.com, όπου μέσω ενός ενσωματωμένου συντάκτη οι μαθητές έβλεπαν σε πραγματικό χρόνο το αποτέλεσμα του κώδικα που έγραφαν σε Python στην οθόνη τους.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές για τα εξαιρετικά παιχνίδια που δημιούργησαν!

Δείτε τις δημιουργίες των μαθητών μας:

Gautlet by Diver_Pet

Gauntlet by Magda