Γιορτάζουμε την Ημέρα της Γης με τον συγγραφέα Γιώργο Λεμπέση

Γιορτάζουμε την Ημέρα της Γης με τον συγγραφέα Γιώργο Λεμπέση

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Βιβλιοπαρέες» την Τετάρτη και την Πέμπτη, 21 - 22 Απριλίου επισκέφτηκε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄ Δημοτικού ο συγγραφέας Γιώργος Δ. Λεμπέσης. Τα παιδιά, έχοντας διαβάσει το βιβλίο του με τίτλο «Ψαρόσουπα 2: Επιχείρηση Τάπα», εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τη δική τους πινακοθήκη μέσω της εφαρμογής Art Steps με δικές τους ζωγραφιές αλλά και διάσημα έργα τέχνης γνωστών καλλιτεχνών, στα οποία «παρενέβησαν», ώστε να τονίσουν τις περιβαλλοντικές συνέπειες από τα διάφορα έντονα φαινόμενα που συνεπάγεται η κλιματική αλλαγή.

Ο συγγραφέας, μετά την παρουσίαση και εμφανώς εντυπωσιασμένος από τους πίνακες των μικρών μας καλλιτεχνών, απάντησε σε πληθώρα ερωτήσεων που του έκαναν τα παιδιά και έκανε μαζί τους διάφορες δράσεις, ολοκληρώνοντας έτσι για φέτος με τον πιο διασκεδαστικό τρόπο το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βιβλιοπαρέες».

Μπορείτε να περιηγηθείτε εικονικά στις πινακοθήκες των μαθητών και να θαυμάσετε τα έργα τους στους παρακάτω συνδέσμους:

Εικονική πινακοθήκη Δ1, Δ2, Δ5

Εικονική πινακοθήκη Δ3, Δ4