Έφτασε και το Πάσχα!

Τι κι αν η πανδημία δεν μας επιτρέπει να είμαστε στις σχολικές μας αίθουσες; Τα παιδιά πάντα ξέρουν να καλωσορίζουν την άνοιξη και το Πάσχα με πρωτότυπους τρόπους!

Έφτασε και το Πάσχα!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού ανυπομονούν να υποδεχτούν την «Πασχαλιά με τα κόκκινα τ’ αυγά». Με οδηγό το ημερολόγιο για τη Μεγάλη Εβδομάδα που έρχεται, προετοιμάζονται για το Άγιο Πάσχα. Στα τηλεμαθήματά μας οι μικροί μας καλλιτέχνες ετοίμασαν με κέφι, φαντασία και δημιουργικότητα ένα καλαθάκι - λαγουδάκι, για να τοποθετήσουν μέσα αυγουλάκια ή ό,τι άλλο θέλουν, καθώς και ένα διακοσμητικό στεφανάκι με αβγά. Επίσης, έφτιαξαν και διακόσμησαν την κοτούλα τους.

Στο μάθημα του STREAM - STEPS έβαψαν και διακόσμησαν τα πασχαλινά αυγά στη διαδικτυακή τους τάξη, σύμφωνα με το πατροπαράδοτο έθιμο, με πρωτότυπους τρόπους! Τα παιδιά χρησιμοποίησαν φίλτρο του καφέ καθώς και γκοφρέ χαρτιά και δημιούργησαν τα πιο ευφάνταστα αυγά! Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!

Και του χρόνου, ευχόμαστε να δημιουργήσουμε με φαντασία στις τάξεις μας!

Καλό Πάσχα!