Σκηνή μας η τάξη, θέατρο στην πράξη!

Λίγο πριν από τη λήξη της σχολικής χρονιάς το θέατρο μάγεψε τα παιδιά της Γ΄ Δημοτικού. Καθ’ όλη τη διάρκεια της διαθεματικής εβδομάδας καταπιάστηκαν με διαφορετικά θεατρικά είδη, με αποκορύφωμα το ανέβασμα των δικών τους παραστάσεων! Η παντομίμα, το θέατρο σκιών και το κουκλοθέατρο με γαντόκουκλες και μαριονέτες παρουσιάστηκαν στα υπόλοιπα παιδιά.

Παράλληλα, οι μαθητές έγραψαν το δικό τους σενάριο, ανέλαβαν τη διανομή ρόλων και παρουσίασαν τα έργα τους στους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους. Επίσης, έγινε εκτενές αφιέρωμα στη γέννηση του θεάτρου στην Αρχαία Ελλάδα, στην αρχιτεκτονική των αρχαίων ελληνικών θεάτρων καθώς και στα προσωπεία!

Φυσικά, το θεατρικό παιχνίδι και οι κατασκευές δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν από το πρόγραμμα. Η αυλή αξιοποιήθηκε στο έπακρο, τα παιδιά έπαιξαν επιτραπέζιο παιχνίδι σκιών, έφτιαξαν τα δικά τους προσωπεία, κατασκεύασαν υπέροχες φιγούρες για τις ανάγκες των παραστάσεων καθώς και αφίσες, τις οποίες έδειξαν στα υπόλοιπα τμήματα.

Το κέφι, ο ενθουσιασμός και το χαμόγελο των παιδιών ήταν το ιδανικό κλείσιμο αυτής της υπέροχης εβδομάδας!