Με ήλιο, νεράκι και … αγάπη φυτρώνει το σποράκι!

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος ήταν απλώς η αφορμή για τους μαθητές της Β΄ Δημοτικού, προκειμένου να δείξουν για άλλη μια φορά την περιβαλλοντική τους ευαισθησία.

Με ήλιο, νεράκι και … αγάπη φυτρώνει το σποράκι!

Από νωρίς το πρωί ανέλαβαν δράση μέσα στον σχολικό λαχανόκηπο, όπου με φροντίδα, προσοχή και περισσή αγάπη φύτεψαν σπόρους από διαφορετικές ποικιλίες φασολιών, με την ευχή και την ελπίδα να ευδοκιμήσουν γρήγορα. Συγχρόνως, σε μία κίνηση καλής θέλησης τοποθέτησαν σε διάφορα σημεία της αυλής συμβολικές ζωγραφιές με θέμα το φυσικό περιβάλλον και την ανάγκη προστασίας του απ’ όλους μας, περνώντας σε μικρούς και μεγαλύτερους μαθητές το μήνυμα ότι η προστασία και ο σεβασμός προς τη φύση και τις ισορροπίες της πρέπει να είναι καθημερινή ευθύνη και μέλημα όλων!

Αξίζει να αναφερθεί ότι παρά τη μικρή τους ηλικία πρότειναν μέσα από τα έργα τους έξυπνες λύσεις τόσο για τη σωτηρία του φυσικού μας πλούτου όσο και για τη σωστή διαχείριση των ενεργειακών αποθεμάτων της γης, λύσεις ικανές να εγγυηθούν ένα καλύτερο αύριο.