Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων στις «Γειτονιές του κόσμου»

63 μαθητές του Δημοτικού κατέκτησαν 1ο, 2ο & 3ο Βραβείο στην 9η BIENNALE Παιδικής Τέχνης για τα έτη 2020 - 2021, που διοργανώθηκε από το Μουσείο και την Ακαδημία Παιδικής Τέχνης. Αν και βιώνουμε όλοι μας, ομολογουμένως, μια δύσκολη περίοδο, 5000 παιδιά από όλη την Ελλάδα πήραν μέρος στον διαγωνισμό. Οι μαθητές μας ζωγράφισαν τα έργα τους πριν από την πανδημία και το κλείσιμο των σχολείων, στις αρχές του 2020. Το θέμα του διαγωνισμού που ενέπνευσε τους μαθητές μας ήταν: «Οι γειτονιές του κόσμου».

Μπορείτε να απολαύσετε έργα του διαγωνισμού στη διαδικτυακή έκθεση, εδώ

Διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές:

1ο Βραβείο:
Α. Αντωνιάδου (Β΄ Δημοτικού), Ό. Γαλάνη (Δ΄ Δημοτικού), Θ. Γίτσα (Δ΄ Δημοτικού),Α. Γκόλνα (ΣΤ΄ Δημοτικού), Β. Ευσταθιάδου (Ε΄ Δημοτικού), Κ. Καμπάνης (Δ΄ Δημοτικού), Δ. Καρρά (ΣΤ΄ Δημοτικού), Δ. Καρυπίδου (Δ΄ Δημοτικού), Α. Κασιμάτη(Ε΄ Δημοτικού), Α. Καφετζόπουλος (ΣΤ΄ Δημοτικού), Θ. Κώτσια (Α΄ Γυμνασίου),Λ. Λί (Α΄ Γυμνασίου), Ζ. Λίν (Ε΄ Δημοτικού), Ά. -  Ρ. Λώλου (Ε΄ Δημοτικού), Δ. Σάκκου (Δ΄ Δημοτικού), Β. - Κ. Σάμου (ΣΤ΄ Δημοτικού), Μ. Σαρδέλη (Ε΄ Δημοτικού), Ε. Τζιγκαλίδης (ΣΤ΄ Δημοτικού), Α. Τουπλικιώτης (ΣΤ΄ Δημοτικού), Α. Τσάκου (Ε΄ Δημοτικού).

2ο Βραβείο:
Ζ. - Χ. Αλμαλόγλου (Δ΄ Δημοτικού), Ε. Βασιλείου - Αυγουστόγλου (ΣΤ΄ Δημοτικού),Ε. Καραγιάννη (Δ΄ Δημοτικού), Ν. Καραγώγος (ΣΤ΄ Δημοτικού), Μ. Κασιμάτη (ΣΤ΄ Δημοτικού), Μ. - Π. Κληματσίδα (Α΄ Γυμνασίου), Α. Κολιάκος (ΣΤ΄ Δημοτικού),Ν. Κοτσιφύτης (Δ΄ Δημοτικού), Ε. Κωστηκίδου (ΣΤ΄ Δημοτικού), Κ. Λάλλου, (Ε΄ Δημοτικού ), Κ. - Ά. Μαρέλα (Δ΄ Δημοτικού), Ι. - Α. Μεντζέλου (Δ΄ Δημοτικού),Α. Μερτζάνη (Δ΄ Δημοτικού), Ά. Μπακαΐμη (Ε΄ Δημοτικού), Μ. - Χ. Μπακάλη (Δ΄ Δημοτικού), Ζ. Μπεχλιβάνη (Ε΄ Δημοτικού ), Κ. Πανταζή (Ε΄ Δημοτικού),Η. - Ε. Παπαδοπούλου (Δ΄ Δημοτικού), Μ. Πηλείδη (Ε΄ Δημοτικού), Α. Σβαρνογιάννη(Δ΄ Δημοτικού), Θ. Στασινοπούλου (Ε΄ Δημοτικού), Λ. - Τ. Τζε (Δ΄ Δημοτικού), Α. Τζήμκα (Δ΄ Δημοτικού), Τ. Φάνκ (Α΄ Γυμνασίου), Λ. - Α. Φιλοξενίδου (Δ΄ Δημοτικού), Ε. Χατζόπουλος (Δ’ Δημοτικού).

3ο Βραβείο:
Α. Αβδελιώτη (Ε΄ Δημοτικού), Σ. Βλάγκα (Ε΄ Δημοτικού), Α. Γεωργίου (Ε΄ Δημοτικού),Σ. Ισάκου (Δ΄ Δημοτικού), Ε. Κάρκου (Δ΄ Δημοτικού), Μ. Κονδελίδου (ΣΤ΄ Δημοτικού),Σ. Κουλτούκης (Δ΄ Δημοτικού), Ν. Κυριάκου (Ε΄ Δημοτικού), Γ. - Γ. Μα (Α΄ Γυμνασίου), Ε. Μαραγκόζη (Β΄ Δημοτικού), Θ. Μεταξίδου (Δ΄ Δημοτικού), Ν. - Τ. Μπρίτζες (Ε΄ Δημοτικού), Δ. Παναγιωτοπούλου (Δ΄ Δημοτικού), Κ. Σαββίδη (Ε΄ Δημοτικού), Ρ. Σελβίδη (ΣΤ΄ Δημοτικού), Δ. Φαναροπούλου (ΣΤ΄ Δημοτικού), Ν. Φεσατίδου (Ε΄ Δημοτικού).

Η βράβευση έγινε διαδικτυακά την Κυριακή, 13 Ιουνίου 2021, στις 19:00, μέσω της πλατφόρμας «ZOOM».
 Μπορείτε να δείτε τα έργα των μαθητών μας εδώ.