Οι μικροί περιβαλλοντολόγοι της Β΄ και Γ΄ Δημοτικού

Στο πλαίσιο των projects στο μάθημα των Αγγλικών, οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ Δημοτικού συζήτησαν με τους δασκάλους τους για την προστασία του περιβάλλοντος και φιλοτέχνησαν τις δικές τους δημιουργίες, με τίτλο «Clean The Beach» και «Look After The Forest», αντίστοιχα.

Οι μικροί περιβαλλοντολόγοι της Β΄ και Γ΄ Δημοτικού

Συνδυάζοντας το παιχνίδι με τη μάθηση και τη δημιουργία, τα παιδιά κατέθεσαν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους γύρω από το περιβαλλοντικό πρόβλημα των ημερών μας και κυριολεκτικά μάς εντυπωσίασαν με την ωριμότητά τους.

Με κέφι και δημιουργική διάθεση φιλοτέχνησαν ανά ομάδες τις αφίσες τους, κεντρικό θέμα των οποίων ήταν η προστασία τόσο των ακτών και των θαλασσών όσο και των δασών της χώρας μας από σκουπίδια και κινδύνους κάθε λογής. Οι ευφάνταστες δημιουργίες των μαθητών έδωσαν αφορμή για συζητήσεις, ενώ οι λύσεις που τα παιδιά πρότειναν αντικατοπτρίζουν την περιβαλλοντική τους ευαισθησία.