2η Θέση στον 26ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας και Διαστημικής - Συμμετοχή στη 14η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής

Ο μαθητής Π. Λιάμπας (Α΄ Λυκείου) κατέκτησε τη 2η θέση στην 3η φάση του 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» για μαθητές Λυκείου, που πραγματοποιήθηκε από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στον Βόλο.

Ο μαθητής των Εκπαιδευτηρίων, μαζί με άλλους 4 μαθητές που διακρίθηκαν, θα στελεχώσει την Εθνική Ομάδα στη 14η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, που θα διεξαχθεί διαδικτυακά τον Νοέμβριο του 2021 με διοργανώτρια χώρα την Κολομβία.

Η μαθήτρια Χ. Καραφυλλιά (Γ' Λυκείου) και μαθητής Ο. Κωνσταντινίδης (Α' Λυκείου) κατέκτησαν τον 6ο και τον 8ο έπαινο στην κατηγορία μαθητών Λυκείου.

Ο μαθητής Τ. Κωνσταντινίδης (Β΄ Γυμνασίου) κατέκτησε τον 6ο έπαινο στην κατηγορία μαθητών Γυμνασίου.

Πηγή