Τα Blossoms γνωρίζουν...την εποχή του φθινοπώρου

Τα Blossoms γνωρίζουν…την εποχή του φθινοπώρου

Με αφορμή την θεματική ενότητα «Φθινόπωρο», οι μαθητές των Blossoms του English Garden πραγματοποίησαν μία διασκεδαστική εξόρμηση στο Φράγμα της Θέρμης, την Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2021.

Οι μικροί μας μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν τις αλλαγές που υφίσταται η φύση κάνοντας μια βόλτα στην περιοχή του φράγματος. Οι δάσκαλοι εξήγησαν στους μαθητές τις αλλαγές που συμβαίνουν αυτήν την εποχή του χρόνου: ο καιρός ψυχραίνει, τα φύλλα αρχίζουν να αλλάζουν χρώμα και η διάρκεια της ημέρας σταδιακά ελαττώνεται. Επιπρόσθετα, θυμηθήκαμε πως ορισμένα ζώα, όπως οι αρκούδες και οι σκίουροι, συλλέγουν και αποθηκεύουν τροφή για την περίοδο της χειμερίας νάρκης. Αναφερθήκαμε επίσης στα ζώα τα οποία μεταναστεύουν προς το Νότο τον χειμώνα καθώς και στους λόγους για τους οποίους το κάνουν.

Η διασκεδαστική και εκπαιδευτική μας εκδρομή ολοκληρώθηκε με παιχνίδι στην παιδική χαρά.