SMART EDUCATION 5: «5G - Μία νέα εποχή για την εκπαίδευση»

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη διοργανώνουν την 5η ημερίδα, SMART EDUCATION, με θέμα: «5G - Μία νέα εποχή για την εκπαίδευση», το Σάββατο, 13 Νοεμβρίου 2021.

Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο των γενικότερων δράσεων των Εκπαιδευτηρίων ως Microsoft Showcase School και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Ελλάδας και της Ομογένειας. Παρέχεται δωρεάν και αφορά τη νέα εποχή που διαμορφώνεται για την εκπαίδευση με τη ραγδαία ανάπτυξη των νέων τεχνολογιών.

Η καινοτομία στην εκπαίδευση είναι τόσο απαραίτητη, όσο και η διαθεσιμότητα και η προσβασιμότητά της σε όλους τους μαθητές. Και το δίκτυο 5G είναι ένα πολλά υποσχόμενο εργαλείο για την επίτευξή της, αφού αναμένεται να πολλαπλασιάσει τις ευκαιρίες για όλους.

Η εκπαίδευση θα αποκομίσει πολλά από αυτή την εξέλιξη. Με το 5G, κάθε τάξη, κάθε σχολείο θα μπορεί να μεταμορφωθεί σε ένα διαδραστικό χώρο γνώσης για όλους, κάνοντας τη διαδικασία της μάθησης πολύ πιο ευέλικτη και βιωματική.

Η εισαγωγή νέων τεχνολογιών, όπως η διδασκαλία με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης, η αξιοποίηση της εικονικής και της επαυξημένης πραγματικότητας, η ανάδειξη του STEM και της ρομποτικής, απαιτούν πιο γρήγορο και σταθερό internet και σαφώς καλύτερο χρόνο απόκρισης.

Με ταχύτητες δεδομένων ασύγκριτα γρηγορότερες από το 4G, το 5G θα δώσει στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές τα εφόδια, προκειμένου να επανεφεύρουν τη διαδικασία της μάθησης.

Στην ημερίδα θα συμμετέχουν,  ως ομιλητές, μεταξύ άλλων οι:

• Μάνος Βαρβαρίγος, Καθηγητής, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
  • Σταύρος Δημητριάδης, Καθηγητής, Τμήμα Πληροφορικής, ΑΠΘ
  • Έλενα Ζαγλαρίδου, Education Future Skills Development Lead, Microsoft Central Eastern Europe
  • Μαρία Μπούρα, Director, Marketing, Communications, Government & Industry Relations at Ericsson
  • Βασίλης Οικονόμου, Διευθυντής Πληροφορικής και Ψηφιακής Εκπαίδευσης, Κολλέγιο Αθηνών | Ελληνο - Αμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Κολλέγιο
  • Μαρίνα Οικονόμου - Λαλιώτη, Καθηγήτρια Ψυχιατρικής, ΕΚΠΑ
  • Κωνσταντίνος Παπαδιάς, Eκτελεστικός Διευθυντής Δικτύου Έρευνας, Τεχνολογίας & Καινοτομίας και Καθηγητής Πληροφορικής, Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος
  • Χαρίτων Πολάτογλου, Καθηγητής, Τμήμα Φυσικής, ΑΠΘ

Στο πλαίσιο της ημερίδας οι συμμετέχοντες θα ενημερωθούν από καθηγητές πανεπιστημίου, εκπρόσωπους   της  Microsoft και  άλλων καινοτόμων εταιρειών και οργανισμών, ερευνητές και εκπαιδευτικούς για:

• Την αναγκαιότητα των αλλαγών στην εκπαίδευση
  • Το 5G ως καταλύτης στον ψηφιακό μετασχηματισμό της εκπαίδευσης
  • Θετικά vs αρνητικά
  • Την καλλιέργεια τεχνικών δεξιοτήτων και δεξιοτήτων ζωής με την ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση
  • Έξυπνες αίθουσες διδασκαλίας με ψηφιακή εκπαίδευση, μεγαλύτερη αλληλεπίδραση μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών και καλύτερη συνεργασία μεταξύ συνομηλίκων
  • Τα εργαλεία της Microsoft και η αξιοποίησή τους στη διδασκαλία.

Επιπλέον θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες με εκπαιδευτικούς που έχουν εντάξει τις τεχνολογίες Microsoft στη διδασκαλία τους (τα εργαλεία του Office 365: Teams, OneNote, OneDrive, Booking, SharePoint, Sway, Forms, FlipGrid, Minecraft EDU κ.λπ.) και να δουν πώς μπορούν να αναπτύξουν τόσο τις δικές τους δεξιότητες, όσο και των μαθητών τους.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί με την ευγενική χορηγία της Microsoft και με την υποστήριξη του Δήμου Θέρμης και του Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη. Χορηγοί επικοινωνίας: Livemedia, Μακεδονία, Makthes.gr, Τύπος Θεσσαλονίκης, TyposThes.gr, Status fm 107.7, viosimi.gr, GR Times.gr, KA-Business.gr και Οικονομική επιθεώρηση/Greek business file.

Θα μεταδοθεί ζωντανά από τη Livemedia καθώς επίσης και στο Facebook και στο κανάλι Youtube των Εκπαιδευτηρίων από όπου θα την παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας που θα δηλώσουν συμμετοχή.

• Όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την ημερίδα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή ηλεκτρονικά.
  • Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όλους τους συμμετέχοντες.
  • Περισσότερες πληροφορίες για τις ημερίδες SMART EDUCATION μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα των Εκπαιδευτηρίων.