Παιδί και τέχνη στο Νηπιαγωγείο: Giuseppe Arcimboldo

Παιδί και τέχνη στο Νηπιαγωγείο: Giuseppe Artcimbold

Παιδί και τέχνη στο Νηπιαγωγείο: Giuseppe Arcimboldo

Στo πλαίσιo του εκπαιδευτικού προγράμματος «Μέσα από τα μάτια των καλλιτεχνών», το οποίο πραγματοποιείται καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, τα Nήπια γνώρισαν τον Ιταλό ζωγράφο Giuseppe Arcimboldo, που έγινε γνωστός κυρίως για τις προσωπογραφίες του με φρούτα, λαχανικά, λουλούδια, πουλιά και άλλα αντικείμενα.

Παρατήρησαν τα έργα του που σχετίζονται με τις 4 εποχές και στη συνέχεια ασχολήθηκαν με τον πίνακα «Φθινόπωρο», καταγράφοντας τα διάφορα υλικά της προσωπογραφίας (φρούτα, λαχανικά, λουλούδια).

Ενθουσιάστηκαν με την τεχνοτροπία του και αποφάσισαν, χρησιμοποιώντας εικόνες φρούτων και λαχανικών από σελίδες περιοδικών, να δημιουργήσουν έναν δικό τους αντίστοιχο πίνακα, για να διακοσμήσουν το Νηπιαγωγείο.