Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Γιορτή Γυμνασίου - Λυκείου για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου - Αρτοκλασία

Σε κλίμα χαράς και συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η φετινή γιορτή για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940. Αρχικά, ομάδα μαθητών της Γ΄Λυκείου συμμετείχε στην αρτοκλασία που πραγματοποιήθηκε στο παρεκκλήσι του Λυκείου, για να τιμήσουν τη γιορτή του πολιούχου της πόλης μας, Αγίου Δημητρίου.

Στη συνέχεια, κάθε τάξη του Γυμνασίου καθώς και η Α΄ Λυκείου παρακολούθησαν στο Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων τη γιορτή που παρουσίασε ομάδα μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου. Προσωπικές μαρτυρίες, βίντεο, ποιήματα και ιστορικά ντοκουμέντα στόλισαν τον εορτασμό αυτής της συμβολικής ημέρας, που γιορτάζεται ως φόρος τιμής στους ανθρώπους που έδωσαν τη ζωή τους αγωνιζόμενοι για την ελευθερία του έθνους μας.